| maphiotul a întrebat:

Salut.
Care e diferenta intre aragazul cu inducție si cel vitroceramic?
Si avantaje/dezavantaje?
Mersii

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Zii lu soloantanu, el cum spune la frigider? Oamenii folosesc cuvinte generale, asa cum sau obisnuit.
Si la magazin is numite asa aragaze.Plite le zice doara in cartea produsului,deci de la fabrica laughing dar na,cred ca stie f bine si el,dar vrea sa o faca pe grozavu pe aici laughing

Aparatele de racit sau racitoare,oamenii le numesc simplu frigidere,dar in manualul de la fabrica nu scrie frigider,scrie racitor.
Dar oamenii sau invatat asa,deci este ok sa spui aragz si la ala electric.

Sa raspund la intrebare,desi am zis ca de te mai vad pe aici te ocolesc laughing

Plita vitroceramica laughing spunem plita ca vine nea solonatnu cu bastonu dupa noi sa ne alerge laughing deci aragazu asta laughing noi ii zicem aragaz,este de fapt un aragaz electric,cu element electric,adica cu rezistenta cum zic oamenii popular.

De ce ii zice vitroceramica? Pt ca acea rezistenta nu este descoperita,este acoperita cu un geam special,sticla ceramica,ori cum ii se mai zice-vitroceramica

Sa zic mai simplu,imagineazati un BCA unde tu faci ceva canale in care pui o rezistneta,un element elctric, pe acel BCA faci mincare laughing asa faceau pe timpuri oamenii de pe la camine si studentii.

Aragazu asta are o placa de sticla pusa deasupra, cam aia e toata povestea.
Tigaia sta pe acel geam, sub geam ai acea rezistenta, aia incalzeste geamu, geamul la rindu lui lui tigaia.Gata ai terminat de gatit laughing

De ce au pus geam? Pt ca e mai usor de intretinut, comparativ cu cele la care ai elemetul ala electric, sau rezistenta aia la vedere sa-i zic asa bagata in acea ceramica si metal.

Ai buton sa setezi cit sa incalzeasca si cam aia e in mare.Ca sa se pastreze o temp constanta acele elemente electrice se inchid si se deschid de mai multe ori pe parcursul gatitului.

Arazaele cu inductie laughing le zicem aragaze,solontanu sa zica el plite.

Astea folosesc tot curent electric,doar ca nu folosesc o rezistnta electrica,folosesc o bobina care creeaza un cimp electromagnetic,de o anumita putere.

Acel cimp magnetic,electromagnetic este transmis tigaii tale sau oala ce ai tu pusa acolo,asa se incalzeszte tigaia sau oala.

Deci se formeaza un curent de asta care circula din acea bobina in tigaie si din tigaie in bobina,curge cum ar veni.

Sa ai asa o idee,daca ai vazut imagini cu cimpu magnetic al pamintului,imagineazati ca pamintu este acea bobina si cercurile alea ce ies si intra din poli is cimpurile magnetice,ei cam ceva de genul ala este inductia asta.

Avind in vedere ca bobina formeaza un cimp magnetic,acel cimp nu afecteaza suprafata pe care sta tigaia,nu o incalzeset nu ii face nici rau da nici bine laughing trece prin ea si intra in tigaia ta.

De aia se zice,ca de fapt nu-i cine stie ce mare scofala de economie,deci se spune ca ar fi mai economica plita asta cu inductie ca nu cedeaza caldura si acelui geam pe care sta tigaia,asa cum se intampla la rezistenta aia simpla.

Dar diferenta de consum nu-i cine stie ce.

Acum ce avantaj ar avea plitele cu inductie? Suprafata pe care sta tigaia ramane rece,desi eu nu vad asta un avantaj laughing
-Consum mai mic de electricitate,zic ei, nesemnificativzic eu.
Deci cam astea ar fi avantajele acestei inductii.

Care is dezavantajele?
- Pretu este mult mai mare decat plita clasica sau vitroceramica
-Fac zgomote destul de mari laughing Adica? Ai cuptor cu microunde? sau macar ai vazut, folosit pe undeva? Daca da, atunci stii ce zgomot face alea, ei cam ceva genul asta fac si astea cu inductie.Nu tot timpul,doara cand dai la maxim,dar fac zgomote,au ventilatoare care se aud destul de tare,alela trebuie sa raceasca bobinele alea.
-Nu poti folosi orice tigaie sau oala,trebuie neaparat ca oala sa fie din material feros,adica sa contina otel destul de mult. Daca ai oale,tigai din aluminiu,cupru,sau inox de ala nemagnetic,stai si te uiti la plita si la oala laughing nu o sa se intimple nimic.

Concluzia? Eu intre aragaz,plita electrica,clasica si inductie,prefer plita clasica,nu-s curios sa stau la bucatarie si sa aud ventilatoare vijiind laughing plus de vreau sa folosesc tigai de cupru stai ca nu pot,ori de aluminiu,sau inox nemagnetic.

Se svoneste ca s-ar face si inductie sa meraga cu orice tigaie,cu orice material,dar asta o sa mai dureze ceva ani buni.

Deci indiferent ca as putea sa folosesc orice tigaie,eu tot ala clssic as folosi sau vitroceramic.
Eu acum am de asta vitroceramic. Iara de curentul electric ar fi ieftin, atunci chiar nu as vedea rostul sa folosesc inductie, pentru ca is numa dezavantaje.

Dar stii cum este, scoate unu ceva mai complicat, lumea zice wow ce misto laughing
Stii cum incepuse sa faca la radioul de la masini, puneau coduri laughing asa au fost facute intre 2000 si nu mai stiu 2010, numa probleme, dar lumea la inceput a pus botu, asta pana cand sau lamurit oamenii ca acel cod iti face mai mult probleme decat ceva bun.

Asa si cu inductia asta.cum zic diferenta de consum nu-i mare, deci nu merita, asta e parerea mea.Acu fiecare face ce vrea, cumpara cei place.

Mai am inca o chestie, observatie.La restaurante acolo unde is cladiri speciale,aia folosesc aragaze cu gaz laughing de ce nu folosesc indictie? Vorbesc de restaurante acu facute,cladiri noi.

La cladiri unde nu-i posibil gazu,folosesc electrice clasice,de ce? Deci profesionistii folosesc gaz si electric clalsic, nu inductie.
De ce? Treb sa-i intrebi pe aia, dar eu banui ca astea pe inductie iti fac probleme, mai ales daca gatesti asa f mult cum is restaurantele.

Ok scuze ca am scris cam mult, daca pricepi ceva din ce am scris bine, daca nu ura si la gara laughing

| maphiotul explică (pentru relian):

,,Adica? Ai cuptor cu microunde? sau macar ai vazut, folosit pe undeva?"
Deși m-ai jignit iar laughing am vrut sa iti dau fundă dar a apărut răspunsul lui regis care il contrazice pe al tău
Si pentru ca is ardelean te intreb :,, no amu șe să fac..."? happy ca să nu iasă iar dispută
Mersii oricum de raspuns, nu zic ca ai tu dreptate sau regis dar trebuie sa mai studiez problema si pe urma o sa decid răspunsul care il consider corect happy

| maphiotul explică (pentru relian):

,,prefer plita clasica, nu-s curios sa stau la bucatarie si sa aud ventilatoare vijiind"
Te referi la o a patra categorie sau la cea vitoceramica i zici clasică?

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Cu ce am jignit? Tu daca ai cumptor cu microunde, asta nu inseamna ca toti oamenii au., uite mama acasa nu are, mnui vorba de bani, pot sai cumpar 10 nu unu, deci is oameni care nu au acasa cuptor cu microunde.Deci nu aveam eu de unde sa stiu ca tu ai, dar de vazut, multi au vazut, dar nu toti au folosit.Cunosc destui oameni care nu au folosit microunde.
Deci imi pare rau nu am avut nici o intentie macar sa jignesc.
Referitor la funde,sincer eu nu-s curis de funde,nu-s curios de nimic,daca stiu ceva zic.
faptuyl ca alta persoana are alta parere,stii cum este fiecare cu parerea lui.
Magazinele fac reclama la balamuc la inductie,normal sa isi vinda marfa.
Eu cand vreau ceva ma uit, ori intreb profesionistii laughing iar daca aia nu folosesc, aia spune multe.Dar cum am si spus, fiecare cu parerea luio, cu placerile lui, am si spus tu faci cum crezi.

Cine3 face zgomote? Am spus zgomote scoat plitele cu inductie, restul is rezistente simple.
Cimpul magnetic nu ne afexcteaza absolut deloc, indiferent cit de puternic ar fi.De exemplu poti face RMN toata zioua, zile intregi sa stai sub acel aparat si nu vei pati absolut nimic, nici atunci si nici mai tirziu.

Nu cred ca indictia distruge nutrientii, se disctrug sau se modifica ce spui tu daca fierbi prea mult, daca coci prea mult etc.De aia multi doara baga vegetalele daca ai vazut asa la un abur nitel si gata,ramain mai crocante si nutrientii cum zici stau acolo,deci tine de modul de gatire.
Asa poti lua oala de aia cu aburi,aia intr-adevar face vegetale f bune,stiu ca am mincat de f multe ori facute de oala de aia cu aburi.

Bine daca esti gurmand, daca iti place sa manin ci, sa gatesti e bun sa ai, daca gatesti asa ocazional si nu esti de asta dupa mincare, atunci faci cum poti si cu ce ai.

Ok referitor ca nu il gasesti pe Solantanu pe FB laughing cauta cu google, Facebook are un motor de cautare de 2 lei.Deci intri pe google, si scrii adreesa lui Solontanu daca tia dato, urmata de Facebook.

Ceva gen "Solontanul profil pe Facebook, ori ceva genul asta si google sigur o sa iol gaseasca.

| maphiotul explică (pentru relian):

Ok,am inteles.mersii
Nu ca nu il gasesc pe salontanul, il gasesc dar nu i pot da follow sau cerere de prietenie.e ceva din setari, am mai vazut si la alte persoane dar nu am studiat problema cum e pentru ca eu consider ca daca am fcb sau Instagram nu il fac ca sa il pun pe privat sau sa nu imi poata da lumea follow.nu ma refer ca el a făcut așa, vorbesc la modul general cum fac unii oameni

| maphiotul explică (pentru relian):

Si referitor la jignit m-am referit ca ai zis
,, sau macar ai vazut, folosit pe undeva?"
laughing
Cum Doamne sa nu vad sau sa nu folosesc cuptor cu microunde?laughing doar nu traiesc in peșteră...
in fine, nu e problemă happy

32 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Diferenta consta in modul in care incalzesc, sub cel simplu vitroceramic sunt montate niste rezistente electrice care incalzesc sticla peste care tu asezi vasul de gatit, functionand ca un simplu resou. Cel cu inductie are sub sticla niste bobine care genereaza un camp magnetic, care camp magnetic incalzeste direct fundul oalei.
Dezavantajul inductiei este ca necesita vase speciale, din metal magnetic (oale clasice de tabla, inox magnetic, fonta samd), nefiind compatibila cu oalele de aluminiu sau ceramice, de exemplu. Acest dezavantaj poate fi inlaturat prin utilizarea unui adaptor sub forma unui disc de inox, desi tot mai des producatorii includ un strat magnetic in fundul oricarei oale.
In rest sunt doar avantaje: sticla este mai rece decat la vitroceramica, imediat ce ridici vasul inceteaza procesul de incalzire, viteza de incalzire este mult mai mare, consumul de energie mai mic samd.
Cine a gatit pe o plita cu inductie nu mai vrea sa se intoarca niciodata la o alta varianta.

| maphiotul explică (pentru regis):

Mersii de raspuns dar is băgat in ceața nu știu ce sa mai cred happy
Vad că părerile is împărțite

| regis a răspuns (pentru maphiotul):

Acum ma faci sa citesc toate tampeniile de mai sus. Vad ca mai mult va certati pe termeni, singurul care raspunde la subiect e relian, iar asta cand isi da drumul e greu de oprit.
O sa iau argumentele lui la rand:
- el zice ca economia nu e mare, ca doar sticla o incalzeste rezistenta. Nu e chiar asa, rezisenta incalzeste intreg suportul ei de dedesubt, dar cea mai mare economie este din timpul de gatire, care la o plita cu rezistenta este cel putin dublu. Socoteste cum e mai economic, sa fierbi 1 litru de apa in 50 de secunde sau in 5 minute? O a doua economie, de care nu spune, este caldura pierduta pe langa vas. Daca pui un vas de 15 cm pe o rezistenta cu diametru de 20 cm, caldura emanata pe acei 2.5 cm in jurul oalei se pierde in aer, lucru care la inductie nu se intampla.
- zgomotul este o gluma. Ventilatoarele de racire sunt mici si asezate sub plita, in blat, zgomotul lor fiind abia perceptibil, iar generarea campului magnetic produce un bazait cam cat al unei muste. In cateva secunde de la pornire apa de la fundul oalei incepe sa fiarba, moment din care nici nu mai auzi plita.
- afirmatia ca restaurantele nu folosesc inductia este FALSA, orice restaurant serios are si plite pe inductie. E suficient sa cauti "plite profesionale pe inductie" ca sa vezi cate modele exista, special construite pentru restaurante. Cine ar produce asa ceva daca nu ar exista piata?
Parerile vor fi mereu impartite, dar trebuie sa analizezi argumentele fiecaruia si cel mai ok ar fi sa testezi singur ce inseamna una si ce inseamna cealalta. Si bineinteles, sa vezi cati dintre cei care au testat inductia s-au mai intors la aragaz sau rezistenta electrica. Mie saltul de la aragaz la inductie mi s-a parut la fel de mare ca de la soba pe lemne la aragaz, motiv pentru care la putin timp dupa ce mi-am luat plita am si desfiintat instalatia de gaz de la bucatarie.

| maphiotul explică (pentru regis):

Nu ai luat in calcul si câmpul electromagnetic al aragazului pe inducție, care in timp 100% ne afectează foarte rău ca și cuptorul cu microunde
Si chestiile bune, nutrienți sau stiu eu mai ce e prin mâncare, sigur le distruge sad

| regis a răspuns (pentru maphiotul):

Campul electromagnetic se intinde pe cativa milimetri deasupra plitei si afecteaza doar elementele magnetice (fierul), fara a influenta in vreun fel nici macar mancarea din vas. Chiar si la microunde, daca asculti parerea fizicienilor vei vedea ca acestea nu influenteaza chimic moleculele, producand doar o "agitatie" a lor, similara incalzirii clasice, undele respective nefiind unele ionizante. Ba mai mult, pana si caldura sobei, a caloriferului de fonta sau a plitei vitroceramice se propaga tot prin radiatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aragaz este o scula care functioneaza pe gaz pentru gatirea unor produse. Aragaz electric nu exista!
Avantaje si dezavantaje le gasesti mai bine explicate de oameni care se pricep: https://studiocasa.ro/......comparativ

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Aragaz electric nu exista?
Pai is o gramada pe eMAG
M-am uitat pe link dar am crezut ca imi ziceti careva practic avantaje/dezavantaje

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Alea sunt denumiri scrise de tineretul agramat din ziua de astazi. De aia se numeste aragaz pentru ca foloseste la incalzire gazul. Restul sunt plite electrice in diferite variante: simple, cu inductie, vitoceramice, etc. Cat despre link, daca citeai articolul, vedeai ca acolo spune tot. Partea proasta este ca voi tinerii nu va puteti concentra sa cititi mai mult de 5 randuri. De aia se si spune ca articolele sa fie scurte.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

,,tinerii din ziua de azi? laughing
Is mai batran ca tine 100%

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

De ce ma faci agramat?
Sunt o gramadă de aragazuri cu inductie pe eMAG si altex si pe toate site-urile
Toti suntem agramați?
Si eu care scriu denumirea si toate site-urile care le vand?

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Unu e aragaz pe inductie, unu electric
Uita-te ca scrie foarte clar acolo

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Serios? Facem pariu ca-s mai batran?

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Facem
Uita-te la link-urile ce ti le-am trimis
Cu pușca mea sa le zic daca aragaz le zice?

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Se pare ca nu intelegi ce scriu! "Alea sunt denumiri scrise de tineretul agramat din ziua de astazi." - am spus eu. Mai sus spui ca esti batran apoi zici ca de ce te fac agramat! Oricum, nu vad unde m-am referit la tine? Inca o data: argazul foloseste gaz. Citeste din DEX: ARAGÁZ, (2) aragazuri, s. n. 1. Amestec de gaze lichefiate comprimat în butelii speciale, folosit drept combustibil. 2. Mașină de gătit sau reșou care folosește acest combustibil. – Din inițialele A.R. [= Astra Română] + gaz.
Mai si cititi ca nu doare! Apropo! Daca vrei pot sa-ti dovedesc ca am peste 60 de ani. Mai multi catre 70.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Mulți inainte oricati ai avea, dar sincer nu prea cred ca ai atat happy
Si cum ar fi trebuit sa pun intrebarea despre,, aragaze" ma rog frumos?
Daca peste tot asa le zice
Sa folosesc denumiri stintifice sau ce?

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Multumesc, la fel! Daca ai Facebook trimite-mi cerere de pritenie aici si poti sa-mi scrii, apoi pe messenger, ce Facebook ai. In felul acesta vom fi prieteni pe Facebook si o sa te convingi ca-s batran. Faptul ca ma pricep la internet te face sa nu ma crezi. Te anunt ca repar computere si acum lucrez de pe Linux de peste 4 ani. M-am saturat de Windows-ul care se strica sau se virusa la 2-3 luni. Chiar ieri am instalat o varianta mai noua de Linux pentru ca ma plictisisem de aspectul celui vechi. Cat despre subiectul nostru: "plite electrice". Vezi ca n-ai citit ce ti-am trimis?

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

N-am citit pentru ca imi trebuiau pareri practice de la cei care le-au folosit
Trimite-mi mesaj privat cu fcb-ul tau sau Instagram ca a meu e complicat si nu il știu, o sa vezi laughing

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

,,Faptul ca ma pricep la internet te face sa nu ma crezi"
Exact

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Iti trimit si o imagine cu desktopul (screenshot sau printscreen, cum vrei sa-i zici): https://imgur.com/a/3vFmGrR

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Tie ti-am scris pe messenger sau altcuiva?

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Mie.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Pe Facebook nu ai optiunea cerere de prietenie sau urmărește, cum sa iti dau? iar pe messenger nu mi-ai raspuns
Sigur e contul tău sau mă aburești?

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

Sigur este contul meu. Nu stiu de ce nu poti sa ma contactezi! Ma contacteaza toti idiotii care spun ca au boli si averi si nu stiu cui sa lase averea si nu ma poti contacta tu! E ceva in neregula. Daca ai rabdare sa te uiti peste raspunsurile mele am mai spus in cateva locuri ca am peste 60 de ani. Important este ca corect este aragaz si plita. Relian (tot ii face unul apologia) scrie mult si prost. Eu am fost militar si am invatat sa scriu putin si sa dau cuvantul specialistilor, nu sa-mi dau eu cu parerea cum poate fi schimbat DEX-ul. In psihopedagogia comandantului asa spune: sa asculte parerea specialistilor si apoi sa ia hotararea si sa dea ordinul de lupta. Viata cazona m-a invatat sa respect regulile pentru ca daca fiecare face cum vrea ar fi anarhie. De la mici amanunte porneste dezastrul care este in Romania. Vezi? Cand face unul o tampenie in Germania nici nu cracneste in fata politiei (exemplu Ilie Nastase), cand l-au gasit beat politistii romani, era cu nasul pe sus de zici ca el a inventat apa calda si mersul pe jos. Faci cum vrei! Sa fii sanatos!

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

,,Ma contacteaza toti idiotii care spun ca au boli si averi si nu stiu cui sa lase averea" laughing laughing
Si pe mine ma contacteaza de aia
Incearca de pe fcb-ul altcuiva vezi ca nu iti poti da follow sau cerere de prietenie

| Salontanul a răspuns (pentru maphiotul):

O sa incerc dar deocamndata nu am vecini care sa nu-mi fie prieteni. Vad maine si daca nu o sa umblu la setari.