| roxanafuffy007 a întrebat:

cati paleti de bca imi trebuie pentru a zidi 255 metri patrati. bucata de bca are 60x20x24 iar un palet are 1, 83 m3! ajutati-ma dau funda la raspuns exact!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Uite ce iese:

Pas 1 - Aflare cate bucati BCA sunt intr-un palet:

1 BCA are un volum de:
0.6m * 0.2 m * 0.24 m = 0. 0288 m3

Numar de bca-uri in palet:
1.83 m3 (palet) / 0. 0288 m(bca) = 63.54 bucati.

Consideram 63.

Pas 2. Aflare cate bucati de BCA iti sunt necesare pentru zid:

Considerand ca inaltimea bca-ului este 20 cm si latimea este 60 cm, iti vor trebui pentru a acoperi 255 m2:

1 bca are suprafata: 0.2 m * 0.6 m = 0.12 m2

In zid pot sa intre maxim:

255 m2 (zidul) / 0.12 m2 (bucata bca) = 2125 bucati bca.

Pas 3. Cunoscand cate bucati sunt necesare si cate sunt intr-un palet, se afla cati paleti sunt necesari:

Intr-un palet sunt 63 de bucati bca. Pentru a afla necesarul de paleti, vei avea:

2125 (necesar bucati bca) / 63 (cate sunt intr-un palet) = 33.73 paleti

Adica 34 paleti de bca.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie sa socotesti in bucati, ci direct in metri cubi.
Dintr-un metru cub de BCA obtii 4 mp de zid la grosime de 25, respectiv 5 mp la grosime de 20. Deci impartind suprafata ta, in functie de grosimea zidului vei avea nevoie de 64 de mc daca zidesti pe 25 (35 paleti) respectiv de 51 mc daca faci zidurile de 20 (28 paleti).
Ca sa fie mai complicat, eu iti recomand zidurile exterioare sa le faci de 25, iar cele interioare de 20. Si nu uita sa scazi usile si geamurile.

| roxanafuffy007 explică (pentru regis):

N-am uitat de ele dar am vrut sa fac un calcul asa in mare sa vad cat ma costa!winking

| Frunzuc_Florentin_1991 a răspuns:

Cati paleti de bca inta la 10 m patrati pe 2 m inaltime?