| CristiB93 a întrebat:

Ce solutii alternative ar fi pentru o casa sau apartament in afara de a te baga dator 50 de ani la o banca?

20 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Te căsătorești cu cineva care are deja una.
Sau îngrijești un bătrân până îl moștenești.
Etc.

| CataCatalin994 a răspuns:

Pleci in afara si te bagi in datorii la banca sau stat acolo, oricum daca vrei casa trebuie sa devii slavul statului sau al bancii, macar fa-o undeva unde merita.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Sa iti cauti un job care ofera si cazare pentru ati putea permite sa pui deoparte aici in Romania, sau colegi de chirie, ori sa incerci sa iti gasesti locuri de munca in strainatate si lunar sa reusesti sa pui macar 2-300 euro intr-un cont de economii.

S-ar putea sa nu iti fie usor de loc...Dar acestea sunt alternativele la care m-am gandit eu.

| DanielDanny a răspuns:

Casa container! Daca ai un teren, cu 250-500 milione iti faci casa ca un apartament (Recomand Palmex din Galati) Ai grija sa nu te uiti pe Facebook sau in alte parti doar ca ti se pare mai ieftin, ca au dat pe unii la televizor care au luat anuntul de pe Facebook si aia au adus cateva materiale in curte si pe urma s-au facut nevazuti dupa ce au luat bani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mna, creditele sunt pe maxim 30 ani, deci alternativa la 50 e.
sau mereu exista chiria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de pretentiile tale, daca te multiumesti cu ceva simplu iti poti cumara linistit cu banii de Romania. Uita-te numa la preturi prin petrosani :) https://www.olx.ro/oferta/vind-garsoniera-IDdV0iW.html#e44310a70c
Pui lunar 1000 de lei deoparte si in cativa ani, sau daca sunteti 2 merge si mai repede.

| CristiB93 explică (pentru DanielDanny):

Si se poate face sa aiba forma unei case normale sau are forma de container?

| Cksihja a răspuns (pentru CristiB93):

Arată cum vrei tu dar trebuie să verifici istoria containerului căci în unele se mai transportă și substanțe toxice.

| shu7e a răspuns:

Te apuci de invatat,
un job mai bun sau al doilea job
mai multi bani
mai putini ani dator

| CristiB93 explică (pentru Cksihja):

Si cati ani rezista?

| DanielDanny a răspuns (pentru Cksihja):

Nu neaparat, din ce am inteles eu, sunt in legatura cu o firma care face scheletul, structura de rezistenta si ei instaleaza placile tip panouri sandwich izolate cu vata minerala, nu cred ca sunt containere navale cu care se transporta substante toxice!

| Cksihja a răspuns (pentru CristiB93):

Dacă ai grijă de el te ține toată viața, ele sunt făcute să reziste unor lungi drumuri pe mare.
Nici măcar nu trebuie să plătești impozit din câte am auzit eu.

| CristiB93 explică (pentru Cksihja):

Ma refer daca sunt din fier sa nu le distrugă rugina.

| Cksihja a răspuns (pentru CristiB93):

Containerele se vopsesc și rezistă ca o mașină dai cu grund apoi cu vopsea. De rezistat rezistă cam cât rezistă vopseaua pe mașină după acest interval trebuie vopsite din nou.

| Nemessys a răspuns:

Sunt deja 16 raspunsuri care ma amuza. laughing). S-a inventat ceva numit,, business" sau,, difersivicare", mai multe surse de venit, investitii si construirea de active, venit pasiv etc.

| JicaContra a răspuns:

Sa castigi la loto...
altfel, si eu vreau o casa pe gratiz, chiar doua!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să stai în chirie.

| CristiB93 explică (pentru Nemessys):

Nu toti pot sa fie afaceriști si nu toti pot sa faca asa ceva.

| Nemessys a răspuns (pentru CristiB93):

Toti oamenii care au un venit AU POSIBILITATEA. Le lipseste doar mentalitatea si perseverenta. Si nu trebuie sa fii afacerist ca sa faci multi bani, trebuie doar sa stii cum sa-i invarti si cum sa-ti creezi active. Eu daca am cateva active care-mi aduc bani, nu ma pot numi afacerist sau antreprenor.

Daca eu ti-as pune intrebarea,, care este diferenta dintre tine si cel mai bogat om din lume?", raspunsul ar fi : cunostintele. Atat happy.

| CristiB93 explică (pentru Nemessys):

Interesant.Tu ce active ai?