| DanutzRosu a întrebat:

Vreau sa vand un apartament cu 16.000 euro la cineva care face imprumut pentru prima casa la Bcr. Mie cand imi baga banii in cont banca dupa ce semnez contractul, trebuie sa platesc vreun comision? Si cam cat ar fi?

5 răspunsuri:
| roanunt a răspuns:

Probabil comision de retragere a banilor din banca, dar sigur 3% vei plati la ANAF. Este impozit pe venit.

Răspuns utilizator avertizat
| roanunt a răspuns (pentru InYourFaceTwice):

Te rog sa iti controlezi vocabularul.

La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.

| roanunt a răspuns (pentru InYourFaceTwice):

Iar impozitul anual pentru locuinta se plateste la Impozite si taxe la primarie. Se vede ca te pricepi. Cate impozite ai platit la viata ta?

Răspuns utilizator avertizat