| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cineva care se pricepe la centrale termice? Am un model care nu stiu ce e. Mi-au spus ca nu se poate monta pentru ca nu e de bloc, e pentru casa si ca are evacuare in semineu sau nu stiu ce. Nu am inteles. Modelul este ariston MICROTEC 23 MI MET

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cine ti-a spus ca centrala este pentru casa si ca are evacuare in semineu nu prea stie ce vorbeste. Nu exista centrale pentru casa sau pentru bloc, dupa cum evacuarea centralei, indiferent de tip, nu are ce sa caute intr-un semineu.
Sau poate cum zici, nu ai inteles, dupa cum eu unul nu am înțeles care e intrebarea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Centralele sunt de doua feluri: cu tiraj fortat (pentru bloc) si cu tiraj simplu (pentru case). Cele cu tiraj fortat au cos dublu (un tub in altul) si au un ventilator care scoate gazele. La cele simple tirajul se realizeaza de inaltimea mare a cosului casei. Nu stiu cum este a ta pentru ca nu se mai vinde de mult asa ceva si n-am gasit nicaieri specificatiile! Ideea este ca oricum este o centrala veche care nu se mai foloseste si au parut centralele noi, in condesatie, mult mai fiabile si cu economie mare de gaz.

Răspuns utilizator avertizat
| Mavni a răspuns:

Uite ca abia Regis ti-a raspuns corect.

Am gasit pe net: "ARISTON MICROTEC 23 MFFI NG CENTRALE MURALE"
Murale, adica "de perete". Cea ce inseamna ca se poate pune la bloc. Cine ti-a spus, se pricepe la centrale termice?
Poate a fost un pretext ca sa te determine sa cumperi una noua.

| anonim_4396 explică (pentru Mavni):

Am gasit ce era, trebuie amplasata undeva unde este aer liber dar nu afara, gen nu e destul o crapatura in zid ca centrala nu isi trage aer si nu scoate gazele fortat

| relian a răspuns (pentru Mavni):

A raspusn corect hexagonu,nu cine spui tu,ala bate campii cu siguranta.
Nu montezi la bloc centrala care nu are ventilator de evacuare a gazelor arse,pricepi?
Dar omu poate na explicat,probabil o fi zis ca stiti cei aia ventilatie naturala.
Deci centralele alea nu se mai fabrica de mult timp, iar daca vine cineva cu licenta sa iti instaleze nici no face, pentru ca nu mai se da voie.

Deci la bloc tu scoti un burlan afara, burlan ce poate fi pozitionat si orizontal, sau inclinat, dar gazele arse sunt impinse afara pe acel burlan de un ventilator ok?

Deci hexagon a dat raspuns bun.Deci nu se poate pune la bloc,pentru ca omu care sta acolo,s-ar putea sa se trezeasca altundeva laughing pentru ca gazeler arse nu pot iesi afara usor.
Nu vad legatura ca poti instala aia pe perete, asa si daca se instaleaza pe perete ce? Asa pereti sunt peste tot, gata deacu merge oriunde?

Ce spune si Solantanu este pe aproape dar nu si adevarat laughing orice centrala merge cu orice burlan cai cu perete dublu sau simplu n-are a face.
Ca se intriduc coduri de siguranta, aia e altceva, dar centrala functioneaza cu orice burlan sau cos.
Alea cu pereti dubli se pun pentru a nu lua foc ceva de la burlan, nu de altceva ca nu ar merge centrala.
Pai ce aia stie pe ce burlan evacuezi tu gazele arse? Deci tub in altul se numeste cu perete dublu happy