| CosminGK a întrebat:

Buna ziua. Ce branduri ce centrale termine ( pe gaz, nu electrice sau pe altceva ) sunt bune?
Si ce parere aveti de centralele termice de la ARISTON.
Ofer funda

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde si de noroc. Brandul poate fi unul bun.
Dar depinde unde este fabricată.
Eu am Ferroli.
Nu am avut probleme cu ea in cei 7 ani de cand o folosesc.

| relian a răspuns:

Alea pe gaz daca le cureti te tin ani buni,deci acel radiator prin care trece apa trebuie curatat,altfel se sparg tevile si s-a dus.
Curatae la interior,fctie de cum este apa folosita,daca lasa multe depuneri, dar in orice caz indiferent de apa, trebuie sa cureti acel radiator, iti explica in manualul aceleui boiler ce trebuie sa faci cum sa faci, ori chemi pe careva care se pricepe si se ocupa cu asa ceva.

Poate nu cureti anual, dar macar la 2-3 ani, desi bine ar fi anual, pentru a lunga functionare.
Refereitor la barnd toate is cam pe acolo, altfel ar vinde doar numa unia laughing

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca este o firma mult mai buna decat altele, tine si de noroc si de felul in care e utilizata. Eu am avut una de la Motan, o panarama dar m-a tinut 16 ani si ar mai fi mers daca ii schimbam un robinet. Acum am una Bosch, sunt multumit de ea dar e si noua, are mai putin de un an, ramane de vazut pe viitor.

| CosminGK explică (pentru Dismally):

Da posibil si de asta. Multumesc frumos pentru raspuns.

| Yuoia a răspuns:

Cu exceptia celor de la Motan (despre care nu am auzit de bine), toate celelalte sunt bune. Unele mai scumpe "de brand", altele mai ieftine.

| CosminGK explică:

Am auzit eu ceva ceva, dar nu eram sigur. Multumesc frumos pentru raspuns.

| TudorVali a răspuns:

Recomand Viessmann. Modelele noi, aparute anul trecut, sunt mult imbunatatite, arderea este controlata Lambda Pro, sunt mult mai economice, au functia de mentinere/confort pentru apa calda astfel ca apa calda este mentinuta la temperatura constanta. Centralele Viessmann sunt mai fiabile, au componentele din inox de calitate si mult mai durabile.