| ElGreco88 a întrebat:

Salut, cum se lipeste cu acel " pistol de lipit cu silicon "? care este timpul de lipire respectiv uscare? Este bun de ceva sau este o pierdere de timp? Multumesc

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se conecteaza la priza, se asteapta sa se incalzeasca, iar la apasarea pe tragaciul pistolului, siliconul topit este fortat sa iasa afara. Timpul de lipire si de uscare difera de la lipitura la lipitura, depinzand de material, de temperatura, de grosimea lipiturii etc., fiind dat de fapt de timpul de racire al siliconului. Intr-un strat subtire este de ordinul zecilor de secunde.
Este foarte bun acolo unde se preteaza a fi folosit, este o pierdere de timp daca vrei sa lipesti mai mult decat poate el lipi...

| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Este destul de bun nu este o pierdere de timp!

O seară bună!

| ElGreco88 explică (pentru OnuOnulică):

Care este consistenta dupa uscare? Se intareste efectiv sau ca orice alt silicon, gumat? Multumesc

| Ioscaa1 a răspuns:

Normal ca este util daca nu exista acel pistol de lipit noi acum nu aveam (televizoare, calculatoare, aparate electronice etc).

| ȚuȚu7373 a răspuns:

Este f bun lipeste foartee bine iti recomand trebuie doar sa-l lasi sa se incalzeasca

| ElGreco88 explică (pentru ȚuȚu7373):

Ca si timp de uscare?

| ȚuȚu7373 a răspuns (pentru ElGreco88):

20 secunde aproxi

| PalaghiaElenaGeorgiana a răspuns:

Hei! Aparatul e foarte bun.siliconul se usuca in maxim 30 de secunde.il folosesc de mult timp.nu lipeste pe toate suprafetele, spre exemplu :metal pe metal, sticla pe sticla, si combinatii ale lor...in schimb lipeste bine plasticul, hartiatextilele, doar ca la plastic temperatura sa fie mai scazuta pentru a nu topi suprafata!