| Mark2012012 a întrebat:

Doresc sa torn metal topit intr-o forma. Am auzit ca exista un nisip special in care pot sa pun forma, iar dupa aceea pot sa torn metalul topit. Imi puteti spune cum se numeste acest nisip dar si de unde as putea sa cumpar?
Am creat forma obiectului in scartaietoare poliester, si vreau sa pun forma in acest nisip, sa fie acoperita forma de nisip. Dupa aceea o sa adaug metalul topit, iar poliesterul o sa se topeasca. Astfel, metalul o sa ia locul poliesterului. Am gasit dar nu in Romania. Acesta este produsul "Dap 10312 Plaster of Paris Exterior". Va multumesc.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nisip cuarțos se numește, subt destui furnizori in Romania, se poate comanda inclusiv online.

Bula
| Bula a răspuns:

Forma de topit o poti face din lut amestecat cu nisip de quart.
Problema mai mare va fi topirea metalului.

| sierra1 a răspuns:

Folosește o matriță din ipsos!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca ne spui ce-i acela "metal topic", poate iti vom spune si noi cum se numeste nisipul de turnatorie.winking laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Si eu am foarte multe hanorace, pantaloni si camasi din POLIESTER; dar matritele/negativele eu le fac din Polistiren extrudat.winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@"metal-topic".

| dush a răspuns:

1.topit
2.polistiren, nu poliester
3.nu cred ca e un nisip special, am vazut si eu pe Youtube ce zici tu si nu parea nimic special la nisip, probabil ca trebuie sa fie super fin si putin ud cand pui forma de polistiren in el ca sa nu se deformeze... poti la fel de bine sa acoperi cu ipsos sau ghips forma si dupa ce se intareste metalul sa spargi "carcasa" de ipsos/ghips

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dush):

Nisipul se numeste Nisip Cuartos; dar sa nu-i spui lui Mark2012012, pana nu ne spune ce-i acela "meta-topic", dar si cate maieuri din Poliester foloseste.winking laughing

| dush a răspuns:

Din curiozitate, ce metal si cum il topesti?