| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, e bine dacă izolez placa de la un beci prin interior? Există riscul să se producă condensul?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Condens se produce de la aerul umed cald din aer, precipitat pe suprafete reci.
Intr-un beci, de obicei, nu putem vorbi de condens (nu sunt vapori in aer cald).
Cel mai des, in beci, umezeala vine din exteriorul fundatiei (adica din sol, sau apa scursa deasupra solului). Rezolvarea este izolarea exteriorului fundatiei si drenarea apei din sol, respectiv aplicarea unei izolatii deasupra fundatiei, sub pereti.
In orice caz, e bine sa te consulti cu un specialist in asemenea izolatii, deoarece altfel poti strica mai mult decat sa "repari" si te poate costa foarte mult remedierea ulterioara.

| lpavel a răspuns:

NU, nu va mai fi condens!