| Daniel2906 a întrebat:

Salut! Există aparat de aer condiționat portabil cu freon fără tub de evacuare pentru geam? Știu de cele cu apă sau gheată.
Am nevoie de ceva portabil să racească în cameră și să nu tot stau să bag apă sau gheață și fără să scot nimic pe la geam. Așa funcționează frigiderele, nu?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce foloseai tu cu apa si gheata, ala nu-i aparat de aer conditionat, alea is improvizatii laughing

Aparat de aer conditionat portabil, are furtun unde sa arunce caldura afara.
Nu exista fara. Aparatul genul asta este de fapt un pachet.Gindeste ca la cele separate ai 2 unitati, unu afara si altul inerior.Caldura din camera este scoasa afara, la fel trebuie sa se procedeze si la acest aparat portabil.

Racesti ce anume? El raceste aerul din camera si daca arunci caldura tot in camera ce ai facut? Doar consumi curentul aiurea, rece no sa fie, doar chelui bani.

Trebuie obligat furtun pentru a arunca caldura afara.Dar acest aparat portabil este doar temporar, pentru asa ceva este folosit, nu sa-l folosesti permanent in casa ca nu-i prea economic, m si nici asa de bun ca cele split.
Aceste aparate portabile iti elimian aerul din camera, adica odata cu caldura elimina si aer din camera.
Bine nu ramai fara aer stai linistit laughing doar am zis ca idee.

Astea is ieftine, dar cum zic is asa de ocazie, se intampla ceva cu aerul tau ala split, iti aduce cineva asta sa stai pjna repara, ori te duci undeva unde ai nevoie sa faci racoare pentru o zi doua.

In rest e bun sa instalezi aparat split, daca e si cu caldura e si mai bun, elimini centrala si toare rahaturile cu apa.

Am vazut un aparat de asta la mitsubishi wow, face caldura si cand afara is minus 20 de grade celsius. Pina la minus 15 grade afara are un randament peste 100% apoi scade pana la minus 20-25 dar nu f mult.
Este cam scump dar merita, Rece vara, cald iarna, uiti de problemele ce le ai cu centrala pe gaz, sau alte centrale.

Ok sa revenim la aparatul tau portabil, nu exista ce cauti tu.
Frigiderul arunca caldura in camera, dar el est f mic, este inchis etans, volumul de aer din interior este f mic, iar aerul din camera unde sta, este suficient pentru a se raci.

Dar daca sa spunem ai 2 camere identice, una goala si alta unde pui un frigider, cu un termomentru o sa constati ca in camera unde sta frigideru o sa fie mai cald, pentru ca frigiderul arunca caldura din interiorul lui in camera.
Apoi frigiderul functioneaza pentru ca realizeaza temperaturi mai scazute decat aerul conditionat, caz in care temp din camera este numa buna pentru o functionarea corecta a unui frigider.

Exista o corelatie intre temperatura refirgerantului din evaporator, temperaturra refrigerantului din condensator si temperatura aerului din mediu inconjurator.
Dar nu are rost sa intram in detalii tehnice, legi fizice, ca nu asta ai intrebat.
Nu cauta ca nu exista ce cauti tu, iti garantez.

| Frank51 a răspuns:

Nu. Frigiderele racesc un mediu( adică interiorul lor) și încălzesc alt mediu( mediul exterior), ăsta e un principiu din fizică aplicat pe niște elemente chimice într-un circuit electronic. Nu există încă o metodă domestică prin care să răcești fără să încălzești alt mediu.