Întrebare recomandată | 24msdf a întrebat:

In ce conditii trebuie intretinuta o orhidee? Mai mult ma intereseaza luminozitate; ieri am primit-o, si am lasat-o pe geamul din Sud, si e lumina puternica, putin directa, se poate arde? Am auzit ca, daca are culoarea frunzelor verde inchis, inseamna ca e lumina prea puternica, si mie nu mi s-a intamplat, dar orice se poate intampla... Si udarea? In ce interval trebuie udata?

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Da, are nevoie de multa lumina dar nu foarte puternica, ai auzit bine legat de culoarea frunzelor. trebuie udata la 10 zile. si eu o tin tot la o fereastra din sud dar uneori nu-i merge bine, cand are prea mult soare, mai ales vara.
citeste aici tot ce trebuie sa stii:
http://www.ele.ro/......ijesti-844

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.eva.ro/......-5691.html
O zi buna sa ai:)

| mihai69 a răspuns:

Eu am câteva phalenopsis - le merge excelent pe geamul unei camere orientate spre Nord; nu au niciodată lumină solară directă. Înfloresc în fiecare an de Crăciun și le țin florile câteva luni. Anul trecut au făcut și un pui, care are deja la rândul lui câteva flori deja. Iar „mama" lui, tocmai înflorește (a „ratat" înflorirea le termenul ei, prin înmulțire).
Trebuie să aibă mereu substratul umed - atunci le merge cel mai bine.

| minrest a răspuns:

Asa o tin si eu. Se uda putin, sa fie un pic umed lemnul pe care sta. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy este foarte frumoasa. cand infloreste, dureaza cam 3 luni sau mai putin, depinde cat de bine ii merge, 3 luni fara flori, apoi infloreste iar (3 luni) si ultimele 3 luni fara flori. cu alte cuvinte infloreste de 2 ori pe an (dar doar 6 luni pe an are flori)

| Clausd10 a răspuns:

Am 8 orhidee, toate pe sud, au lumina mereu de la soare, de udat nu se uda des si toate merg perfect. Unele frunze mai pica, cresc altele, le-au dat si tije noi. Succes

| dannyy111 a răspuns:

Salut,

Cateva lucruri foarte utile pentru orhidee:
http://preocupariutile.blogspot.ro/......easca.html

Sper sa te ajute!