| Xander112 a întrebat:

Salut. La cate grade sa setez centrala? Am o centrala CANDLE (ardere tip lumanare) si instalatorul mi-a setat-o la 80 grade si astfel apa din puffer si respectiv aia care vine pe calorifere e cam la 80 de grade. Nu e cam mult? Am termostat de ala de ambient si cand scade temperatura sub o anumita valoare o pompa imi da apa prin calorifere, dar parca frig prea tare daca ma intelegeti happy Deci stie cineva daca e ok asa? In rest nu am niciun fel de problema, totul e ok, doar atat ca mi se pare cam mult.

10 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Eu am apa in calorifere la 60. Mi se pare exagerat 80.

| lpavel a răspuns:

Da, e bine! L-a setat la o valoare medie! Daca il dadea de exemplu la 70 grade, la -15 grade afara inghetai si in casa aproape... deci e bine!

| lpavel a răspuns (pentru badpanda):

Eu il reglez dupa vreme! La 60 Grade cand afara sunt -15 e foarte putin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

80 de grade? Mi se pare prea mult, adica nu stiu o fi diferit fata de ce am eu. Ai tevi din cupru?
Termostat am si eu, l-am setat sa fie mereu temperatura 22.5 grade in casa.
Pentru apa din calorifere eu am setat centrala la 50 de grade Celsius si pentru apa de spalat la 45 de grade.
Tevile sunt din pexal la mine, suporta maxim 95 de grade.
Ai carticica de la centrala cu indrumarul, s-ar putea sa gasesti informatii utile chiar si acolo legat de valori.

| Xander112 explică (pentru anonim_4396):

In manualul centralei zice doar ca maximum e 120 grade, altceva nu am gasit. Eu am 3 pompe. Una principala care circula apa din centrala in puffer, una care circula apa din puffer in boiler si alta care duce apa in calorifere. Aia principala e setata sa porneasca la 60 grade. Astazi am setat la 70 grade si vad ca e ok. Daca asa, o sa reduc la 65 grade. Tevile sunt din pexal, dar par ok momentan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Xander112):

Foarte bine, din aproape in aproape e cel mai bine.
Succes.

| badpanda a răspuns (pentru lpavel):

Depinde de suprafata caloriferelor si de izolatia locuintei.

regis
| regis a răspuns:

E foarte simplu, pune-o pe 70 de grade si vezi cum se comporta. Oricum, fiind o centrala pe lemne o "reglezi" si din foc.
Nu te lua dupa altii, tu ai 80 de grade temperatura apei care merge in serpentina din puffer.

| Xander112 explică:

Am contactat producatorul. Temperatura normala e intre 70 si 90 grade, asa se ard mai putine lemne si se abtine cel mai bun randament. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| Adrianadiafg a răspuns:

Salut, de cati KW este centrala? Și te tine un plin 24 de ore asa cum spun ei?