| Antoneta_Torcica_1967 a întrebat:

Am centrală ariston. La calorifere am robineti termostatati, mai putin la baie unde am robinet obisnuit. Instalatorul m-a sfătuit sa pun si termostat de ambient. Am cumpărat unul computherm Q3RF wireless. L-a montat in această seară. Ambientul este setat pe 22 grade dar nu arată mai mult de 19 -20 grade. Centrala merge 23 minute si staționarea 38. Este normal asa? Înainte aveam 60 grade in centrală mergea 1, 5 minute si staționa 4 minute. Este in regula sa am robineti termostatati si in acelasi timp si termostat de ambient sau instalatorul a vrut doar sa-mi ia banii? Mulțumesc!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi se pare prost gandita treaba. Daca ambientalul e reglat la 24, acesta va cere centralei apa fierbinte in calorifere (atat de fierbinte cat e setata centrala sa dea), pana cand ajunge temperatura la 24 in locul ambientalului. Insa pe drum, daca robinetii termostatati inchid cumva mai devreme, strica planurile.
Ce fel de centrala e? Pe gaz, sau electrica?
Sunt de parere ca ar trebui dati robinetii pe maxim.