| AndreeaAndreeoff a întrebat:

Deci am si eu o intrebare, doar cunoscatorii sa imi raspunda.

Termostatul de la centrala este setat pe temperatura mica anume 19, 5grade... Are vreo legatura cu consumul de gaze, sau doar cu temperatura fiind termostat? Adica daca setez pe 22 de grade, consumul va fi mai mare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Marirea temperaturii setate pe termostat cu NUMAI/DOAR cu 1 sigur grad de la 19, 5 la 20, 5 grade va mari consumul de gaz consumat cu cel putin 15-20%. In cazul in care setarea temperaturii pe termostat ar fi marita la 22 de grade, probabil ca volumul gazelor consumate va creste cu cel putin 50-60% in plus.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da, la 22 de grade, centrala va porni mai des (la intervale mai scurte), deci va consuma mai mult. Termostatul da comanda arzatorului sa porneasca, atunci cand temperatura din camera scade sub temperatura reglata la termostat.

| Alex1992buc a răspuns:

Dupa mintea ta cam ce crezi?