| cretzualexandru200 a întrebat:

Salut, locuiesc la tara de cativa ani si pe scurt vecinii mei nu suporta faptul ca eu si cu familia mea ne chinuim, muncim munca dreapta si ne cumparam obiecte pentru noi o usa sau mobilier sau materiale de constructii pentru casa si parca ar vrea sa le strice. Casa mea e pozitionata pe mijlocul curtii si de la poarta din spate pana la usa casei sunt circa 25-30 de metri. De curand eu si cu familia mea am decis ca in locul unei usi de garaj de 3 pe 3 metri, sa ne montam un termopan cu geam ca sa vedem tot prin el. Acum mie si familiei mele ne este frica, sa nu cumva, unul din cei ce nu ne suporta sa ne arunce cu o piatra in geam sa ni-l fisureze si ne-am gandit sa ne luam o camera de filmat. Acum vine intrebarea mea, ce camera de filmat trebuie sa ne luam pentru a-i prinde in fapt pe cei ce vor sa ne faca rau?
Eu m-am gandit la o camera de filmat de spionaj, una ascunsa pe un pom, am pomi destul de aproape de poarta fix prin locul pe unde ei ar putea eventual sa arunce catre geam, dar nu gasesc si de aceea am decis sa intreb. Vreau sa-i vad pe oamenii aia, sa-i aud, sa am o rezolutie video suficient de buna incat sa-i recunosc sa pot merge la politie cu dovezile pentru a putea pune capat acestei prostii. Problema e ca nu stim neaparat cine vrea sa faca acest lucru dintre vecini si asta e motivul pentru care vrem sa fie ascunsa. De preferat sa aiba o rezolutie buna si pe timp de noapte.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stai sa recapitulez. Ai niste vecini care iti vor raul, dar nu stii cine sunt. Stii ca cineva vrea sa iti sparga termopanul, dar nu stii exact cine. Stii chiar si pe unde vor arunca piatra, dar vrei rezolutie buna ca sa ii recunosti. Si sa fie camere spion, ca sa auzi ce vorbesc, sa vezi ce fac, chiar daca asta nu ii va descuraja sa sparga termopanul.
Stii vorba aia? Fiecare avem cate un vecin ciudat. Daca tu nu ai, sigur au ei.

| cretzualexandru200 explică (pentru regis):

Eram sigur ca o sa primesc si astfel de raspunsuri, nu o sa intru in mai multe detalii, scopul intrebarii mele a fost sa gasesc pe cineva care sa-mi explice ce camere as putea folosi pentru a i prinde in flagrant, insa la fel ca in cazul intrebarilor, ma asteptam sa nu stie nimeni ce tipuri de camere as putea folosi, stiu si eu ca exista camere audio video pe care le pun pe casa. Treaba rea e ca stau la curte, curtea e imensa, stiu ca am vecini dusmanosi stiu si cine, dar nu stiu pe cine o sa puna acei vecini sa mi faca raul, intelegi? pentru asta am nevoie de o camere de supraveghere care au rezolutie foartea buna ca sa ii pot recunoaste, si bineinteles sa pot filma fiecare colt pe unde ar putea intrat, acel cineva care o fi sa intre

| regis a răspuns (pentru cretzualexandru200):

E logic sa nu se priceapa lumea la camere spion. Oamenii vor camere cat mai vizibile, chiar unele false, precum si placute informative cu "obiectiv supravegheat video", pentru ca scopul principal al unui sistem de supraveghere este prevenirea, nicidecum interceptarea didcutiilor dintre "infractori".
La categoria asta, gasesti gama de camere wifi de la Tapo, cu care iti poti crea singur un sistem simplu si eficient, la mai putin de jumatate din cat ar costa un sistem profi. Daca vrei un sistem profesional, intrebi degeaba aici. O firma care se ocupa cu asta iti face un plan exact, cu tipuri si modele de camere adaptate fiecarei zone.

| DannyBoss84 a răspuns:

Suna-l pe James Bond, el sigur stie ce sa iti zica

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru DannyBoss84):

Omul a vrut un sfat pentru problem lui, nu o vorba la misto

| DannyBoss84 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Stii de umor?

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru DannyBoss84):

Stiu ce e ala, dar tu l-ai luat fara sa-ti dai seama la misto. Daca vrei sa faci o gluma, fa-o buna. Scuza-ma ca iti fac un repros