| DavidIron a întrebat:

Salut, mi-am cumparat un motocultor nou si e ok daca il asamblez iarna in cabana de lemn? Tata zice ca de la frig unele piese se pot strica

10 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Ce-ar putea sa se strice la câteva piese din metal? Poate carburatorul dacă bagi apa in el in loc de combustibil si sa-l ții in ger. big grin

| DavidIron explică (pentru nicu991):

Trebuie sa ii pun niste carene si surube, roti si ghidonul. Nu am de lucru la motor ca e nou

| nicu991 a răspuns (pentru DavidIron):

Aaa, păi e treabă simplă ce vrei tu sa faci. Credeam ca asamblezi si pe la motor ceva.

| DavidIron explică (pentru nicu991):

Aia nu happy deci nu are ce sa se strice?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca sunt macar 5 grade plus, il poti asambla. Il poti si porni.
Doar la temperaturi de inghet pot deveni casante metalele. De la 5 grade se comporta ok.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Auzi la bula hal de raspuns laughing la temp de inghet metalele devin casante laughing mai spune ca are si masina, dar unde o tine, o tine-o in casa si iese cu ea doara cand afara e temperatura mai mare. Frate unia pe masura ce anii trec parca zici cas de la gradinita
Taicatu o fi ca si bula asta al nostru, ce da raspunsuri belea pe aici laughing

| 4ndr33y a răspuns:

Asambleaza-l la primavara. Acum o sa condenseze, o sa rugineasca. Sub nicio forma sa nu bagi benzina in el, altfel carburatorul o sa fie dus pana la primavara. Carburatoarele alea sunt foarte sensibile, trebuiesc golite dupa fiecare utilizare, altfel blocheaza carburatorul si nu mai porneste. Cel mai probabil ai replica de Honda GX

| cristi202 a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Eram si eu unul din aceia care la temperaturi mult sub zero asamblau cindva masini-unelte happy

| cristi202 a răspuns:

Nu are nimic. Mai ales daca o faci intr-o cabana de lemn. Poti sa si il tii acolo peste iarna. Eu l-am luat pe al meu in vara, si pana i-am facut rodajul (trebuia sa mearga motorul 50 de ore in gol inainte de a il folosi), pana mi-am construit cabanuta, nu am mai apucat sa il folosesc in acel an, si l-am pastrat la cabanuta pana in primavara, cand a pornit ca si cand l-am luat. Ele sunt facute sa reziste la factorii externi, caldura, frig, umiditate.
Daca tatal tau a bagat banii in el, nu e de mirare ca se ingrijoreaza... happy