| DavidIron a întrebat:

Salut, mi-am cumparat un motocultor nou si e ok daca il asamblez iarna in cabana de lemn? Tata zice ca de la frig unele piese se pot strica

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu are nimic. Mai ales daca o faci intr-o cabana de lemn. Poti sa si il tii acolo peste iarna. Eu l-am luat pe al meu in vara, si pana i-am facut rodajul (trebuia sa mearga motorul 50 de ore in gol inainte de a il folosi), pana mi-am construit cabanuta, nu am mai apucat sa il folosesc in acel an, si l-am pastrat la cabanuta pana in primavara, cand a pornit ca si cand l-am luat. Ele sunt facute sa reziste la factorii externi, caldura, frig, umiditate.
Daca tatal tau a bagat banii in el, nu e de mirare ca se ingrijoreaza... happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca sunt macar 5 grade plus, il poti asambla. Il poti si porni.
Doar la temperaturi de inghet pot deveni casante metalele. De la 5 grade se comporta ok.

| relian a răspuns:

Auzi la bula hal de raspuns laughing la temp de inghet metalele devin casante laughing mai spune ca are si masina, dar unde o tine, o tine-o in casa si iese cu ea doara cand afara e temperatura mai mare. Frate unia pe masura ce anii trec parca zici cas de la gradinita
Taicatu o fi ca si bula asta al nostru, ce da raspunsuri belea pe aici laughing

| nicu991 a răspuns:

Ce-ar putea sa se strice la câteva piese din metal? Poate carburatorul dacă bagi apa in el in loc de combustibil si sa-l ții in ger. big grin

| DavidIron explică (pentru nicu991):

Trebuie sa ii pun niste carene si surube, roti si ghidonul. Nu am de lucru la motor ca e nou

| nicu991 a răspuns (pentru DavidIron):

Aaa, păi e treabă simplă ce vrei tu sa faci. Credeam ca asamblezi si pe la motor ceva.

| DavidIron explică (pentru nicu991):

Aia nu happy deci nu are ce sa se strice?

| 4ndr33y a răspuns:

Asambleaza-l la primavara. Acum o sa condenseze, o sa rugineasca. Sub nicio forma sa nu bagi benzina in el, altfel carburatorul o sa fie dus pana la primavara. Carburatoarele alea sunt foarte sensibile, trebuiesc golite dupa fiecare utilizare, altfel blocheaza carburatorul si nu mai porneste. Cel mai probabil ai replica de Honda GX

Răspuns utilizator avertizat