| Nothing333 a întrebat:

Salutare,am o problema, acum câteva zile am dus unitatea de bază a calculatorului in alta camera (acea camera e racoroasa, daca contează).
Și ieri am adus unitatea și restul cablurilor înapoi în locul unde îmi țin monitorul și restul, am mutat toate cablurile și când am deschis pc-ul prima data mergea, când am scos pc-ul din priza s-au luat curentul in toată casa și au ieșit niste scântei din capătul prizei, după câteva ore am pus pc-ul înapoi în priză, mă gândeam că va merge, când am pus capătul în priză a scos și mai multe scântei (m-am speriat), iar s-au luat curentul, apoi am pornit curentul din nou, m-am dus la PC și mirosea a ars, de data asta am pus în priză capătul și nu a mai pocnit, monitorul avea led-ul pornit dar când să apas pe buton sa deschid pc-ul, nu se pornea pc-ul (cred că a ars ceva, poate), am ventilat unitatea și la fel, am testat cablurile de alimentare și ele funcționează, azi am adus o altă unitate (din pod, ultima data când am incercat-o funcționa (acum vreo 3 ani), am ventilat praful și restul și la fel, nici asta nu funcționează, dar nu a pocnit nimic, nu pornea pc-ul.

Va rog să mă ajutați, nu mai știu ce să fac.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prizele nu i ti merg, ia un prelungitor cu 5 sau 6 prize si mai baga odata unitatea dar in alta priză nu in aceea din care a iesit scîntei, priza aia trebuie schimbată nu o mai folosii.Stai la bloc? Sau la casă?

| Nothing333 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Priza merge, am testat la monitor și funcționează, se aprinde LED-ul (același cablu, de obicei folosesc 2 de același tip pentru alimentarea unității și alimentarea monitorului)

Stau la casa.