Întrebare recomandată | marcelmarius90 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti becurile economice? avantajele si dezavantajele lor fata de un bec incandescent, si sa spuneti care becuri economice sunt bune, ca de exemplu un prieten de al meu are un bec economic Made in China bine inteles laughing e de 40 de W dar se vede mai bine becul meu incandescent de 60, va rog ziceti-mi care sunt bune. Multumesc!

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Avantajele becului economic sunt consumul redus si de ce nu, forma interesanta si posibilitatea de a alege temperatura culorii (mie imi plac de exemplu cele cu lumina rece). Dezavantaje: dimensiuni mari, incompatibilitatea cu anumiti senzori si cu variatoarele de tensiune, sensibilitatea la atingere si la socuri mecanice, timpul de incalzire, reducerea duratei de viata daca sunt folosite in corpuri de iluminat inchise si bineinteles pretul ridicat.
Un bec economic de 40W, chiar produs in China, va lumina mai bine decat unul de 60W, cu siguranta. Eu nu am vazut insa astfel de becuri mai puternice de 25W, ma tem ca cel de care vorbesti tu este de 8W, echivalentul unui incandescent de 40W, deci logic va lumina mai slab decat cel de 60 (fiind chinezesc, probabil chiar mai slab decat unul de 40).
De bune sunt bune cele de marca, din pacate sunt si mult mai scumpe. Dintre acestea la noi am vazut doar doua marci: Phillips si Osram. Intre acestea nu pot sa fac recomandari, eu fiind fan Phillips de mic copil, deci nu pot fi obiectivwinking.

| Zenithf a răspuns:

Probabil ca cele mai bune becuri la ora actuala sunt cele cu LED-uri. Sunt si cele mai scumpe, ce-i drept, dar au durata de viata cea mai indelungata, nu se incalzesc si dau o lumina aproape la fel ca si cea a lampilor cu incandescenta. http://www.magazin.euro1.ro/110-becuri-power-led

| KodrutZ a răspuns:

Iei frumos Philips, sint foarte OK. Avantajele tin de consum, desigur. Dezavantajul e ca nu fac atita caldura cit cele cu incandescenta...winking

| Zenithf a răspuns (pentru KodrutZ):

Ala da dezavantaj. laughing
Nu, dezavantajul tine de pretul de productie, ceea ce afecteaza si pretul de vanzare, desi asta se compenseaza partial datorita duratei mai mari de viata, si al doilea dezavantaj tine de faptul ca becurile economice uzate sunt mai poluante decat cele clasice.

| neutrino a răspuns:

Cauta becuri de firma.

Răspuns utilizator avertizat
| Beretta a răspuns:

Cele mai bune becuri economice sunt cele cu leduri, sunt cele mai scumpe dar cele mai bune

| smart01 a răspuns:

Becurile LED sunt o optiune mai buna, pentru a face economie si nici nu au acea lumina "chioara" pe care o au becurile economice. In plus, nici nu contin mercur sau plumb, daca te intereseaza si acest aspect. Becurile Osram sunt cele mai bune, in opinia mea. Cauta becuri Parathom de la Osram, asa ca astea: http://lightsmart.ro/becuri-led/bec-led-osram-10w-e27-lumina-calda-clar sau orice alt tip de bec de la ei si o sa vezi diferenta.

| NoNameInAction a răspuns:

Avantaje: ajunge sa lumineze de 100W, si consuma 20W.
Dezavantaje: -le ia ceva timp pana sa se incarce si sa lumineze la putere maxima.
-costa ceva de ex eu pe ale mele am dat aproximativ 20 LEI noi.PS: sunt de la Philips

| DariusAndi a răspuns:

Cauta-le pe cele bune! Cele economice lumineaza naspa!

| Pnk a răspuns:

Becurile economice sunt avantajoase logic la consum, dar din partea mea consider ca cel mai mare dezavantaj este ca fac o lumina foarte "oarba".Si cele mai bune becuri economice sunt cele cu eleronii in forma de U nu cele spiralate.Acelea da o lumina alba placuta ca de neon.In schimb cele spiralate da o lumina mai galbuie si "oarba".Si sfat:Ai grija ce fel de becuri iei pentru ca este un model care la aprinderea lor sunt foarte slabe si trebuie lasate aprinse cca u1 minut pentru a creste luminozitatea(ca si o placa baga in priza )

| rodionmax a răspuns:

Cele mai avantajoase sunt becurile cu leduri. Foarte avantajoase daca este adevarat ce scrie in articolul asta: http://www.amz.ro/articole/v-ati-pregatit-de-scumpiri

| florydumi a răspuns:

Eu am in toata casa becuri economice, mare diferenta la factura sincer nu am observat, poate 10-20 de lei.Am luat becuri Bosh, sunt f scumpe, 35lei buc si sincer nu prea sunt multumita, dureaza ceva pana se incalzesc si ajung la puterea lor de 60de W, pana atunci iti scoti ochii.eu astept sa se arda cate unul si il inlocuiesc cu cele incandescente, dar nu din cele de 1 leu, imi iau din cele clasa A, sunt 6-7 lei buc.economie daca vreau sa fac sting becurile in urma mea. sper ca te-am lamurit.

| Zenithf a răspuns (pentru florydumi):

Chestia aia cu incalzirea este de fapt facuta ca sa protejeze ochii, sa nu treci brusc de la intuneric la lumina, dar recunosc ca ma deranjeaza si pe mine.

| KodrutZ a răspuns (pentru florydumi):

Sintem in 2012, buna dimineata! Daca vrei sa faci economie cu adevarat, iti bagi iluminare cu LED-uri peste tot. Cu 10W LED faci lumina cit cu 200W incandescent.

| puiu1953 a răspuns:

Salut.Din ce stiu eu sunt foarte nocive, riscul aparitiei cancerului iti da de gandit.Iti trimit un articol pe aceasta tema.

| fabiola a răspuns (pentru puiu1953):

Trimite-ne si noua! Stiu ca vaporii de mercur prezinta riscuri pentru sanatate dar pe niciun prospect nu am gasit masuri de preventie in caz de spargere accidentala!

| puiu1953 a răspuns:

Salut.Daca vrei mai multe informatii da-mi o adresa.La fel fabiola care vrea informatii despre becuri.