| Xander112 a întrebat:

Salut! Stâlpul de langa casa mea are împământarea la bază, iar eu în casă nu am deloc din păcate. Aș putea trage un fir cătră stâlp și să mă racordez la împământarea? Am la contor o bucățică de fir de împământarea, dar nu duce nicăieri. As putea face legal așa ceva? Am nevoie de autorizație?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu e nevoie de autorizatie si nu trebuie sa mergi la nici un stâlp. Împământarea se face cat mai aproape de contor. Se sapa un sant, se bat niste tarusi de impamantare, se leagă intre ei cu o platbanda sau cu un cablu de oțel. Cel mai apropiat țăruș se leaga la firul din contor.
Nu este nici interzis, nu necesita autorizare, nu e nevoie de specialisti si nu e nici un pericol.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este interzis, fiindca e periculos!
La caderea unei faza, aparatele electrice din casa ta ar putea primi 380V (in loc de 220V) si s-ar arde imediat!

| DanteA a răspuns (pentru Bula):

Nu este adevarat, la caderea unei faze ramane fara tensiune daca are norocul sa fie conectat la faza respectiva.
Cand in loc de 230 vine o tensiune mai mare este din cauza ca nu are impamantarea buna in locul unde este tratat neutrul.

| Bula a răspuns (pentru DanteA):

Si ce se intampla daca eutrul mu este legat la pamantare?
Am vazut cazuri concrete.

| darrio2007 a răspuns:

La asa ceva umblă doar angajatii de la Renel. Nu te băga.
Iti iei o amenda de iti vinzi mobila din casă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nici blocurile comuniste din anii 70 nu au la toate prizele impămintatre, doar la priza in care se baga masina de spalat doar aia avea 3 fire, restul prizelor au 2 fire, deci nu ai nevoie de impamintare, sau daca ai chemi echipa Enel sa schimbe ei toata instalatia electrica din casă dar te va costa pe putin 2000 de lei.

| dullcat a răspuns:

Ai nevoie de autorizatie si alte hartii, plus bani.

| relian a răspuns:

Daca firul tau nu duce nicaeri, nu vad de ce sa te legi la impamintarea de la stilp, care este smecheria?
Deci daca impamintarea nu duce la prizele tale, la intrerupatoare, atunci te legi pentru ce?

Sa ai impamintare, trebuie duse cabluri la prize, intrerupatoare, apoi legi de c eti vine la tablou si de acolo afara, unde bati in pamint un fioer zincat si legi cablu de impamintare acolo.

Daca ai istalatia prin tuburi de metal sau plastic, poti tu sa adaugi un cablu, asta de impamintare, eventual poti schimba si cablurile ce le ai acolo, pui altele ceva mai groase, legi de cele existente cate 3 cabluri si tragi, asa scoti pe cele vechi si intra in loc astea noi.

Faci operatia scotind siguranta generala, sa nu mai ai deloc tensiune nicaeri, o faci ziua sa ai lumina de afara.

Daca o faci singur, te costa f putin, doara cablurile, bagi cabluri cit mai groase, o sa ai instalatie noua.

| IlinoaieB a răspuns:

Cumpara-ti un tarus de impamantare (50 lei )il bati in pamant si probabil ca este mai ok decat aia de la stalp.