| Saw3Danny a întrebat:

Salut, stau intr-un bloc cu 4 etaje eu fiind la parter, m-am gandit sa renovez putin baia si sa schimb si vasul de toaleta, acum întrebarea e "cum e posibil sa deconectez actualul vas de la conducta principală si sa il schimb cu cel nou si sa nu ma trezesc ca trimit ăștia plăcinte din cacao cu apa si urina peste mine...bine o sa chem un instalator sa faca operatia dar vreau sa stiu ce presupune, ca daca ma duc la eu sa le zic ba daca va faceti nevoile sa nu trageți apa, posibil sa ii ambitionez la ce aratări am eu in bloc, chiriași, tigani, adunătură, mai e varianta sa oprească apa ăștia dar daca are omul rezerva la lighean si ii da cu ghiuleaua, iese belea...astept răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Cheama instalatorul ca stie el ce sa faca si cum sa faca. Si eu mi-am schimbat vasul de toaleta din baie si n-a fost stres. L-au scos si l-au pus pe celalalt. Vasul nu e legat direct la tubulatura principala ci intra la tine o ramificatie care duce in tubul principal.

| Saw3Danny explică (pentru Lioana):

Mersi de raspuns, nu eram sigur de acea ramificații!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pooti sa schimbi tu, nu se intampla nimic, nu da nimeni cu cacao in tine stai linistit laughing, de unde le mai scoateti.Conducta aia ce spui tu nu vine la tine de sus,vine tot de jos ai priceput?laughing deci nici o sansa se te trezesti cu pacinte de care spui tu.

Deconectezi apa prima data,inchizi robinetu, scoti furtunu ala, scoti apa din vasu de deasupra, scoti vasu de tot, ala de apa, Apoi scoti piulitele de la vasu de toaleta ce spui. Undeva in laterale jos sunt 2 capace,alea le scoti cu o surubelnita, si o sa vezi surucburile, Depinde ce sistem aia colo, daca te pricepi la surubarit stii ce sa faci, Desfaci alea si ridici de vas in sus pana iese.
Apoi faci operatia in sens invers cu vasul nou, conectezi si apa si ai terminat lucrarea.
Chestia asta o poate face si o femeie.e f simplu.Treb sa ai grija cand strangi suruburile alea sa nu spargi vasu, in rest floare la ureche.
Nu vine peste tine nimic si nimeni laughing
Nu am cum sa iti desenez cum este facut sistemul asta de canalizare, dar la fiecare aptm teava vine de jos spre vasul tau de toaleta nu vine de sus.
Hai sa iti explic asa cat pot.
Imagineazati un Y Ook? un brat de la Y asta sa zic duce in sus pana la etaju 4 si este mai gros ok? Bratu ala de la Y urca spre tine la vasul tau si este ceva mai subtire sau la fel de gros, depinde ce au pus aia.Deci cam asta e tot.
Y aptm tau sau vasul tau de toaleta este deasupra bratului de la Y asta, iar celalalt brat urca la aptm de sus.
Cand cineva trage apa aia se duce in jos, nu are cum ajunge la tine. Daca ar avea cum sa ajunga la tine fi sigur ca vasu tau nu tine nimci sa nu vina laughing tine doara aerul din canal sa nu iasa la tine in camera, dar apa daca ar veni sar umple vasu si te-ai inunda laughing
Hai sa zic cum ar ajunge la tine placite sau torocala laughing dar astea pot ajunge si daca ai vasu instalat si daca nul ai. Daca sa zic la tine sub podea se infunda canalizarea aia,, toti care torna de sus tot torna si se umple teava, iti dai seama cand ajunge la etajul 2-3 deja presiunea din canal intra la tine in vasul tau si apoi pe podeaua ta si ala ai fi laughing rahatu tea mancat laughing
Dar lucru asta nu prea se intampla,adica sa se infunde in asa fel,ar trebuie sa puna cineva un dop sa se intimple.
Deci daca nu ai avut probeleme de genu asta sa verse vasul tau, nu o sa ai nici daca nu ai vas deloc laughing
Singura chestie care ar fi este mirosu, asta daca nu acoperi, in rest nu vine nimic peste tine.
Asa ca spor la treaba, schimba ala ca eu garantez, nu se va intampla nimic rau.Bafta

| Saw3Danny explică (pentru relian):

Am dat deja funda, multumesc insa pentru. raspunsul foarte bun si detaliat...

| anonimg a răspuns:

Fundă pentru alina2k18 că a răspuns foarte bine.
Tubulatura este făcută special pentru ca nimic să nu iasă în afară; eventual miros.
Vasul de toaleta poate fi deconectat oricând și oricât este nevoie. Bine este ca să faci asta după ce termini toată baia de renovat ca să nu stai să cureți cimentul și lavabila ce vor cădea pe el.

| alina2k18 a răspuns:

Hmmm, eu stiu ca nu are treaba, poti face operatiunea si fara ca macar sa opresti apa din bloc, un amic a facut la lighean vreo 2 saptamani ca era in renovare cu baia, tot la parter statea.