| Floria_Ioan_1996 a întrebat:

Salut,sunt Ioan, eu am o frica foarte mare de cutremure, cum adica? Adica imi este foarte frica sa vina un cutremur deoarece stau la bloc la etajul 8 si daca as fi la bunici si ar fi un cutremur se poate darama blocul si sa pierd toate obiectele pe care le am, ce pot face? Sunt foarte panicat si am vazut la stiri ca cica o sa vina un cutremur mare in Romania... FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Stii cum e,de ce ti-e frica,nu scapi. Probabil va veni un cutremur candva,unul mai mare,pentru ca de-astea mici sunt zilnic...dar,stai linistit,astia anunta de ani de zile si inca nu s-a intamplat. Si eu stau la etaj superior si ma mai gandesc cateodata,fugitiv,dar,ce sa-i faci!?
Cate zile ai,atatea traiesti!
Nu ai cum sa fentezi moartealaughing
au scapat altii de sub darmaturi si-au crapat unii care erau sub cerul liberbig grin
Ca si daca stai la casa,tot asa iti pica un tavan in cap,o grinda si te cureti daca nu ti-e dat sa traiesti.
Cat despre bunuri materiale, da-le naibii, noi sa fim sanatosi!
Nu stiu daca te-am imbarbatat, insa, cu totii suntem datori cu-o moarte si nu ne putem ascundewinking
La ce bun sa traiesti cu frica-n san?!

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Panica este ceea mai daunatoare in caz de cutremur sau alte calamitati!
In loc sa te stresezi, mai bine invata bine ce- si cum trebuie sa procedezi in caz de cutremur si alte situatii limita, pentru ca la "viu" sa procedezi deja corect, din reflexe!

Un cutremur niciodata nu poti sti unde te va surprinde! Tu stai la etajul 8, dar te poate surprinde pe strada, la scoala, in trafic etc. Trebuie sa stii cum sa te comporti in TOATE situatiile, sa reduci la minim pericolul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 1977 (cel mai mare cutremur din Romania) stateam la etajul 5 intr-un bloc cu 10 etaje. Nu s-a intamplat nimc! Daca blocul tau este facut dupa acest an este si mai sigur deoarece s-au luat masuri drastice atunci. Al meu era din 1966.

| Floria_Ioan_1996 explică (pentru Salontanul):

Blocul meu e facut de pe vremea lui ceausescu

| Salontanul a răspuns (pentru Floria_Ioan_1996):

laughing Pai si al meu cand era facut? In 1965 a luat Ceausescu conducerea si al meu era facut in 1966.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e problema ta? Ca îți pierzi lucrurile?

| GabiDumitrescu a răspuns:

O sa vina. Cindva. Nu e vorba ca pierzi obiectele, buba e daca pierzi viata. Obiectele le poti asigura, daca e bai. In ce zona a tarii locuiesti? Prapad mare o sa fie prin Bucuresti/sud mai mult daca e sa fie unul de vreo 7.5 in Vrancea, cum se prea poate sa se intimple... cindva.

| Floria_Ioan_1996 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt din Bucuresti sector 3 si m-am gandit ca atunci cand voi fi mare vreau sa merg in statele unite intr-o zona cu case (Texas, Ohio, Colorado, New jersey)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floria_Ioan_1996):

Ai si in Romania destule zone cu case. Vezi ca in SUA ai tornade...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Liniștește-te și nu mai crede tot ce auzi la știri, mereu spun chestii de genul ăsta ca să bage frica în oameni.

| Iote a răspuns:

Cati ani ai? Dar parintii tai? Cate cutremure mari au fost de cand s-au nascut ei? Daaaa, va fi un cutremur mare. peste vreo 200 de ani. Pana atunci, te muti de la bunici si ai lucrurile la adapost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e cand te uiti la tv happy
Bosorogu ala de marmureanu, il cauta moartea pe acasa, si el in fiecare an zice ca o sa vina un cutremur devastator happy
nu prea ai cum sa prezici un cutremur, uite-te la japonezi, ca sunt cu vreo 150 ani inaintea noastra, si au un sistem care avertizeaza cu maxim 1-2 minute inainte.
Nu cum le prezice bosorogu ala nebun, cu 1 an inainte ca sa sperie lumea pe la tv.

| Uvox a răspuns:

Statistic, un cutremur de peste 7 grade este deja întârziat. Dar natura nu are habar de statistici.
Daca doar de lucruri iti faci tu probleme nu ai inteles nimic din viata.
Funda? big grin

| Floria_Ioan_1996 explică (pentru Uvox):

Mie imi pare rau de lucruri pentru ca nu prea stau pe acasa, la bunici afara, si e normal sa imi fie si frica de viata, pentru ca nu mi-ar placea sa mor asa

| Floria_Ioan_1996 explică:

Treaba e ca nu ma panichez asa de exemplu eu l-am prins pe cel de acum 3 luni acela de 6 grade si nu am avut o reactie cine stie ce doar ca tremuram si am stat jumatate de ora sub tocul usii

| Floria_Ioan_1996 explică:

Si inca un plus mi e frica mai ales de viata pentru ca nu vreau sa mor asa si mentionez faptul ca eu stau intr o colonie de blocuri adica este un semicerc plin cu blocuri si toate blocurile sunt lipite

| Salontanul a răspuns (pentru Floria_Ioan_1996):

Toata lumea sta intr-un cartier de blocuri (nu colonie). Cat despre frica, voi noile generatii sunteti din ce in ce mai degenerati. Pun pariu ca n-ai luat nici cand un soarece in mana! Noi ii prindeam in cursa de soareci, ii luam de coada si dadeam cu ei de pamant sa moara. Poate ca eram mai "barbari", cum ziceti voi, dar eram barbati. Nu ne epilam, nu ne pensam si mergeam cu ziua la munca, la sapa si caram sacii de grau pe combina C1, in spinare la 9-10 ani.

| Slijmartani a răspuns (pentru Salontanul):

Am eu un soarece in camara, vii te rog sa il iei in mana?

| Salontanul a răspuns (pentru Slijmartani):

Spune-i mamei tale sa ti-l ia ea! Doar parintii ti-s de vina ca nu te-au educat. Spune-mi unde stai ca te ajut eu!

| Floria_Ioan_1996 explică (pentru Salontanul):

Stau si la bunici si stiu cum e sa dai cu sapa sau sa cari saci de grau porumb etc, si eu am crescut doar cu mamaliga si branza, nu e de asta, dar cu nu ii este frica de moarte?