| gangstashit a întrebat:

Salut Tpu.Am o intrebare care e destul de grea.Detin un set de tacamuri MHU (Kolchung Mizar) si nu stiu daca sunt placate sau sunt din argint.Mentionez ca setul are o vechime foarte mare(dar este in perfecta stare de functionare, sunt impecabile).Cum as putea sa vad daca sunt din argint sau nu.Nu am timp sa alerg la o argintarie.Doresc un raspuns serios de la un cunoscator

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cei care vand pe okazii sustin ca sunt placate : http://www.okazii.ro/cautare/mizar.html

| EmaS a răspuns:

Daca nu le vedem nu avem cum sa iti dam un raspuns pertinent.De multe ori si noi bijutierii trebuie sa avem acel obiect in mana pentru a vedea daca este argint sau este doar placat cu argint.happy

Cat timp iti ia sa dai pe la o bijuterie, poti sa iei cu tine o piesa din tot setul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.okazii.ro/......-a52708213

| Radoi21 a răspuns:

De exemplu, sa zicem ca vrei sa afli daca un lucru e din argint... Eu am avut un lantisor de argint si inca il mai am, care l'am uitat in pantaloni la un momentdathappy si am dat pantalonii la spalat. Dupa ce i'am scos am vazut ca era ruginit, adica nu chiar ruginit dar s-a pus o culoare urata pe el. Am luat o pieriutza de dinti si cu pasta de dinti si freci pe el si daca se duce aia si lantisorul e mai alb inseamna ca e de argint!
Funda?big grin Am facut tot posibilul ca sa intelegi.

| gangstashit explică (pentru Radoi21):

Nu e vb de asta.AS dorii sa vad daca e placat sau nu.Mersi pentru sfat.Chestia ca argint e pe fiecare tacam.dar nu stiu daca sunt din argint sau placate doar