| Faurescu_Sorin_1973 a întrebat:

Am pus prea mult ulei in benzina la o motocoasa si dupa ce am consumat aproape jumatate de rezervor nu mai porneste. Stie cineva cum pot sa o repar?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Golesti si cureti complet rezervorul si apoi, pui corect alte cantitati.

| mihai69 a răspuns:

Golești rezervorul de amestecul rămas; golești și carburatorul, apoi pui benzină cu amestecul corect de ulei (25 g la litru de obicei). Consultă manualul de utilizare!
Dai câteva „sfori", dar cu bujia scoasă din chiulasă.
Cureți electrozii bujiei cu ceva abraziv (pilă de unghii, hârtie abrazivă etc.) și verifici distanța dintre ei. Ar fi bine s-o arzi puțin ( o pui cu partea ce se introduce în motor pe flacăra de la aragaz pentru câteva minute - ținând-o cu un patent sau și mai bine, cu cheia de bujii! nu cu mâna), apoi o lași să se răcească puțin și o montezi la loc, așa caldă. Abia acum să încerci pornirea - ar trebui să o ia la prima sfoară.

| DanielDanny a răspuns:

50 ml ulei la 2 litri benzina! Goleste rezervoru si pune cantitatile correct, undeva are un fel de pompa, o bula pe care poti apasa ca sa pompezi benzina spre motor, e unddeva Mai ascunsa in partea de jos. E noua? Daca era noua trebuia pornita si lasata sa mearga singura vreo 15-30 minute din cate am aflat.