| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Ai mei eu o problema cu motocoasa, in timp ce coseau s-a oprit si nu mai porneste! I-au pus si benzina si tot nu porneste! Cine stie ce are?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Schimbă bujia, poate vrea.
Dacă tot nu face scântei, verifică firele, bobina magnetoului. Nu ar trebui să fie prea complicat.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Face scânteie la bujie?
Poate s-a supraîncălzit motorul și are ceva protecție; s-o lase juma' de oră la rece și să încerce iar.

| Anutzza3708 a răspuns (pentru mihai69):

Nu face scanteie.A lasat-o cam o zi la rece, da sa porneasca dar nu poate

| mihai69 a răspuns (pentru Anutzza3708):

Schimbă bujia, poate vrea.
Dacă tot nu face scântei, verifică firele, bobina magnetoului. Nu ar trebui să fie prea complicat.

| manuel72 a răspuns:

Motocoasele astea nu au o functionare asa simpla cum pare, unele ca aceea care o am eu au platine, iar bobina trebuie sa aiba o anumita distanta de volanta de regula 0, 5mm iar platinile trebuiesc reglate la 0, 7mm ca si bujia.Mai bine du-o la un specialist.

| Udreea_Codruta_Elena_1992 a răspuns:

Am patit-o si eu, incearca sa schimbi filtru din rezervor sau curata-l si amorseaza-i carburatoru si va merge.