| Virusul1234 a întrebat:

Am un portocal care are 2-3 ani si nu stiu de ce nu a facut flori. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ai spus cum ai obtinut acel portocal sau de unde il ai.Asa ca idee daca obtii un citric din saminta atunci ala o sa faca f; lori peste 10 ani.Deci daca portocalul tau este obtinut din saminta ala este motivul pentru care na inflorit.In rest daca este altoit ar fi trebuie sa infloreasca.Dar depinde citi ani are ca si altoit de ar fi tot trebuie sa treaca 3-4 ani pina sa faca flori.In rest nu conteaza conditiile odata ce el creste si este inca in viata.Vara la noi in Romania este foarte bine pentru el asa ca nu aia este cauza. Iarna banuiesc cal tii in casa ca altfel era uscat de mult. Daca mincare n-ar avea sar ingalbeni frunzele.Apa daca nu iai da la fel sar usca deci ramine ca ori este din saminta obtinut ori este pui si trebuie sa astepti sa mai creasca si apoi va face flori.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aici la noi nu merge, deoarece nu-i clima potrivita.
Te pup!

| Matt24 a răspuns:

Portocalul are nevoie de anumite elemente chimice ca sa se dezvolte.Cauta informatii despre ce fertilizatori trebuie sa ii dai.

| BiancaBiaa a răspuns:

Din cauza mediului inadegvat. In florarii se aduc frumosi si plini de fructe, dar acasa e alta poveste...