Întrebare recomandată | BogdanPadurescu a întrebat:

Salut TPU,
As vrea sa stiu cum as putea sa despart mai multi cactusi ce se afla unul lângă altul pentru a ii putea inmulti, bineinteles metoda fără intepaturi si altele.

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Si eu iubesc cactusii si am multe specii.
Daca doresti sa scotii puii si sa ii replantezi iti recomand o pereche de manusi cauciucate si un cutitas, de preferat unul subtire si mai lung. Ii tai de pe "mama" si ii pui intr-un pahar cu apa timp de 1-2 zile, ei incep sa de radaci. Apoi ii plantezi intr-un ghiveci. Sa tii cont ca marimea cactusului sa fi proportionala cu marimea ghiveciului sau a vasului. Iar daca vrei sa ii ajuti poti sa le pui in apa un pic de ingrasamant. Mult succes.