| TudoracheMona a întrebat:

Cum as putea inmulti un trandafir? Am la poarta casei un trandafir din acela de dulceata, as vrea sa am mai multi sa pot face mai multa dulceata din ei. Cum il pot inmulti? Daca tai din el si plantez in alta parte se prinde?

Răspuns Apreciat de Editori
| RaAlexandra a răspuns:

Ii poti inmulti prin butasi dar asta dupa ce au inflorit. Tai un butas de cca 23 cm si il cureti de frunze si floare iar apoi ii faci o despicatura la unul dintre capete pana ajungi la primul mugure. Iei un cartof dar sa nu fie vested si ii faci o incizie nu mai mare de un cm, apoi introduci butasul acolo. De preferat este sa introduci cartoful impreuna cu butasul intr-un pamant cumparat, special pentru flori, acesta va ajuta foarte mult fiind mai hranitor. Ai grija sa uzi foarte bine pamantul si sa fie foarte tasat. Bafta!