| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.In prezent caut o garsoniera sa locuiesc o perioada cu chirie, caut sa fie complet utilata in primul rand : gresie, instalatie sanitara functionala, masina de spalat, aragaz, microunde, sa fie izolata termic, bl. in sine sa nu aiba bulina rosie etc.
Ar fi prima data cand as da piept cu realitatea, sa spun asa.Deci intrebarea mea este, ar mai fi si alte detalii importante de care sa tin seama? Fundita :*.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, poti renunta linistit la microunde, eu nu am si nici nu i-am dus vreodata lipsa, practic singurul lucru la care il poti folosi este sa faci floricele.
Este bine sa alegi un bloc fara datorii foarte mari la intrerinere (altfel risti sa ti se opreasca utilitatile), un proprietar care sa fie de acord cu inregistrarea contractului (altfel risti sa te dea afara de azi pe maine si sa fii si anchetat pentru participarea la o infractiune economica) si sa fie aproape de zona ta de interes. daca stai in Berceni si inveti/lucrezi la Apaca, vei face si doua ore intre cele doua puncte (adica 4 ore pe zi).

mira
| mira a răspuns:

In ce oras?

| anonim_4396 explică (pentru mira):

In Bucuresti :-).

| baru a răspuns:

Singura este foarte greu. Legat de garsoniera, cauta baza, nu cuptorul cu microunde, nu izolatul..etc..Intretinerea sa fie mica, chiria, proprietarul sa te intelegi la contract, nu sa.ti faca contract stas. Sa urmaresti utilitatiile sa fie platite la zii...contract pe bunurile din casa. ..garantia la garsoniera, pe cate luni. De regula de ofera un avans de doua trei luni. Sa citesti cu atentie contractul, nu semnezi pana nu esti sigura de el!

| mihai69 a răspuns:

Mai contează și zona, doar nu vrei să ajungi în Rahova sau Ferentari!
Dacă ai mașină sau prieten care să vină constant la tine cu mașina, e bine să știi dacă sunt locuri de parcare în apropiere.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Care e problema cu sec. 5? Muta-te tu in sec. 1 spre ex. sa vezi acolo boschetareala reala, sau langa gara de N.
...Ai rasp. sa te afli si tu in treaba!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nicio problemă cu un întreg sector - erau doar două cartiere de care e mai bine să stai departe, nu și singurele de altfel. Erau doar enunțate cu rol de exemplu. Mai sunt destule prin București, mai ales pe la periferie (dar nu exclusiv). Și dacă citești atent, o să vezi că am răspuns ca să ofer informații; altfel puteam să bat câmpii și să spun (de exemplu) că e bine să stai pe lângă un mall sau să ai două camere etc.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Eu am locuit si inca locuiesc deocamdata, pana ma mut luna asta, in sec. 5 Cartierul Rahova...de mai bine de 10 ani.Nu am avut probleme pana acum legate de zona de locuinta, de aici si faptul ca nu iti inteleg punctul de vedere.

| Happy33 a răspuns:

Nu... le-ai inclus pe toate. Sa ai grija cu contractele si succes. Fundita? te rog