| LPCTSTR a întrebat:

Mă gândesc să le iau părinților un sistem de supraveghere pentru afara casei, însă habar n-am ce trebuie sa aibă și ce trebuie să facă.
Am nevoie de unul cu 2 camere + echipament, una va acoperi grădina cu trotuarul de aproape 100 de metri și încă una pentru un curnic + puțin dintr-o grădină adiacentă; deci trebuie sa vadă destul de bine și să aibă un spectru relativ larg de supraveghere.
Cât despre funcțiile și specificațiile camerelor... am văzut niște modele și m-a luat capul laughing
Bugetul meu ar fi de aproape 1500 lei, voi ce îmi recomandați? Și ce reprezintă specificațiile camerelor/echipamentelor?
Apropo, cum fac cu stocarea? Există funcții prin care să șteargă echipamentul automat datele sau trebuie să vin eu să iau HDD-ul și să le verific și să le șterg?
Trebuie să vină cineva specializat (este o lege care spune asta?) și să fac contract sau pot să mă descurc singur cu montatul și gestionarea sistemului?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.a2t.ro/nvr-uri/nvr-4-canale-8mp-4k-safer-h265-saf-nvr4-8mp.html
(sunt de preferat DVR-urilor, o sa ai cabluri mai putine)

https://www.a2t.ro/......safer.html

mai ai nevoie de un HDD (preferabil 1TB+) dar nu Intenso, ci ceva mai "solid"

si de cablu FTP

Inregistrarea se face la maxim 30FPS, rezolutie FullHD.
Poti seta sa inregistreze doar cand detecteaza miscare, pentru a salva spatiu pe HDD.

Poti bineinteles seta sa se stearga automat datele dupa un numar de ore/zile.

Daca nu bate pe spatiul public (aka trotuar, drum) nu e nevoie de nimic, insa mi se pare ca trebuie sa afisezi pe o placuta pe poarta ca interiorul curtii e supravegheat video.

11 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

Din punct de vedere legal trebuie sa respecti GDPR, nu ai voie sa pozitionezi camera astfel incat sa filmeze spatiile publice, de exemplu spre un drum public, nefiind pentru firma nu ai nevoie sa indeplinesti alte aspecte legale.
exista mai multe tipuri de camere, si echipamente, avand in vedere ca ai nevoie de 2 camere ai putea lua 2 cu posibilitatea stocarii imaginilor pe un stick si conexiune wi-fi.
nu as recomanda sa iti complici viata cu un DVR, NVR, cabluri de alimentare, cabluri coaxiale sau alte minuni pentru doua camere.
cauta camere cu stocare pe sd card care accepta carduri cat mai mari, capacitatea sd-ului sa fie cat mai mare, avand in vedere ca ele salveaza in fisiere proprietar care pot ulterior sa fie convertite in mp4, un stick de 32gb iti inregistreaza minim 2 saptamani, nu ai nevoie de mai mult.
iti recomand insa sa nu iti contectezi camerele la internet, sa le contectezi la un router, care nu e legat la internet si cand ai nevoie sa te contectezi la ele sa te conectezi la acel router, de ce iti recomand? pentru ca sistemele de operare ale camerelor sunt rudimentare, nu beneficiaza de protectie si sunt produse in china, sunt nenumarate cazuri in care hackeri au obtinut controlul acestor tipuri de camere si se lasa cu violarea intimitatii.
daca nu te intereseaza aspectul asta, cum spun multi, eu nu am nimic de ascuns, lasa-i sa se uite, da-i bataie.

| aditimus a răspuns:

Cel mai simplu 2-3 camere cu wifi si verificare pe telefon.
Maxim 900 lei buget.

| Panamax a răspuns:

Eu am luat de la Altex un sistem complet cu 4 camere de 2M si se vede decent chiar si noaptea.Am dat 600 pe sistem la oferta si 300 pe hdd.Se poate conecta la internet etc.
Se vede mai bine decat alt sistem montat de o firma autorizata carora le-am dat 2000 de lei.

| mihai69 a răspuns:

Caută pe spyshop.ro că au fel de fel de oferte.
Poți monta singur dacă ai ceva îndemânare.
Stocarea se face "în buclă" - înregistrările recent vor suprascrie pe cele mai vechi.
Dacă nu vede în afara curții, nu e nevoie decât să pui pe gard afișe că e zonă supravegheată video.
Altfel, mi se pare că e nevoie de ceva aprobări.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu 1500 lei ia-ti 3 caini de paza bine dresati!
Sunt mai eficace decat orice sistem de supraveghere electronica la acelasi pret.

| LPCTSTR explică (pentru Bula):

Am 3 caini, unul le-a sfartecat 2 gaini si alaltaieri, al treilea, cel mai mic, mai avea putin si inghitea cu totul un pui de gaina; deci nu, cainii nu-s solutia laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Din 1500 lei NU poti cumpara o camera care "vede" noaptea la 100m incat sa poti recunoaste un hot.
Pretul unui asemenea sistem este mult mai mare.

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Separa gainile cu gard, inclusiv de la pasarile pradatoare.

| LPCTSTR explică (pentru Bula):

Ma rog, sa vada cat mai departe sa se inteleaga o silueta, eventual o fata.
Oricum, pot instala camera mai aproape, eventual o voi monta pe un stalp.
Ce imi recomanzi? In afara de caini, 3 sunt suficienti.

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

3 caini bine dresati sunt suficienti.
Siluetele le poti distinge doar pana la 40-50m, cat bat Led-urile infrarosu a camerei.
Fetele le poti recunoaste pana la maximum 15-20m, in functie de rezolutia si unghiul de vedere al camerei.
Restul raman nevazute, unde doar cainii sau alte camere mai pot ajuta.

| raMLesS a răspuns:

Eu zic sa le iei