| Andy0202 a întrebat:

Buna dimineata, cunoaște cineva un video sau sfaturi in legatura cu montarea camerelor de supraveghere pentru acasa.Ma refer cum trebuie legate firele si tot asa.Multumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primul - si cel mai important - sfat: NU te apuca de o asemenea instalatie, daca nu te pricepi la notiunile minime de cablare necesare!
Al doilea sfat: foloseste si camere false, dar si camere wi-fi, pe care sa le amplasezi TU personal, fara ca altii sa stie de ele!

Intregul sistem de supraveghere trebuie facut UNICAT, in functie de obiectivul de supravegheat!

| Adriann007 a răspuns:

Nu este chiar asa de greu. In primul rand ai nevoie si de un DVR pentru a inregistra. Apoi ai nevoie de doua cabluri, unul de date (cablu cu mufa BNC) si cablu pentru alimentarea cu energie electrica. Exista cabluri cu ambele mufe de diverse lungimi ( https://www.emag.ro/......DYML88BBM/ ), doar trebuie sa le cuplezi la camera si DVR. Din DVR mai poti duce un cablu catre TV prin HDMI sau alt cablu suportat atat de DVR cat si de TV.