| stefstefansteff123 a întrebat:

recent am auzit povestea bunicului meu ce locuieste intr-o casa ce este monument istoric, casa in sine este veche de aproape 150 de de ani. Bunicul meu neavand o posibilitate financiara de a o renova m-a pus sa cercetez daca se poate primi bani de la stat pentru renovarea monumentului, nu am gasit nimic. Aveti vreo idee unde sa se duca, cu cine sa vorbeasca si ce acte necesare ar trebui?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate încerca la Comisia Monumentelor Istorice.
Găsești pe Internet.
Dar posibilitatea de a primi bani de la ei, din informațiile pe care le am eu, zero.
De ce? Că nu au.
De obicei se face așa.
Se examinează potențialul economic al casei.
E mare, e bună la ceva?
Se poate valorifica economic? Restaurant, hotel?
Dacă da, se caută un investitor cu care se face un contract de parteneriat.
Acesta se angajează să renoveze casa și să îi dea noua destinație.
Pentru asta va primi chirie, o rentă, sau cotă parte participare la afacere.
Apoi se face un deviz de renovare cu o firmă de construcții și arhitectură.
Apoi, ca să se poată porni șantierul, este nevoie de avizul Comisiei Monumentelor Istorice, care vor face recomandări. Astfel vor fi permise doar acele modificări care nu schimbă caracterul istoric al clădirii, nu modificări ale fațadei, nu geamuri termopan, etc.
Altceva, fără bani, bunicul nu poate face.
Sunt sute de clădiri, castele și statui monumente istorice care se deteriorează, se dărâmă din lipsă de fonduri.

| mihai69 a răspuns:

Ca să renovezi un monument istoric ai nevoie mai întâi de j'de mii de aprobări de la ministerul culturii, abia apoi poți căuta o firmă de construcții care să fie acceptată de ăștia la astfel de lucrări, iar după ce îi găsești și îți fac un deviz estimativ să începi să cauți finanțare.
Depinde și de forma de proprietate asupra imobilului, desigur.