| Vladut_Marius_1996 a întrebat:

Salut tuturor! Am o centrala pe gaz Viessemann vitodens 050 si am vrut sa ii fac o mica proba in luna septembrie pentru a evita viitoarele reparatii atunci cand va da frigul. Am pornit caldura din calorifere dupa ce am asigurat presiunea la 1.3 bar aproximativ dar centrala nu porneste neam. Dupa 3 ore caloriferele tot reci iar pe display nicio eroare. Ceva sfaturi?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum ai pornit caldura la calorifere daca nu a pornit? Din termostatul de ambient?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca e pe termostat si nu ai temperatura de pornire, nu vad de ce ar porni... happy

| Vladut_Marius_1996 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai temperatura interioara este 24 de grade iar eu am setat termostatul la 30... nu era normal sa porneasca?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladut_Marius_1996):

Termostatul de ambient sau temperatura din instalatie/pe centrala ai setat-o la 30? Ca doar nu vrei sa ai 30 de grade in casa... P.S. Ce om normal la cap da drumul centralei cand are 24 de grade in casa?

| Vladut_Marius_1996 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci. Sunt un om normal la cap care vrea sa nu aiba probleme pe timpul iernii cu centrala. Asa ca am incercat sa vad daca totul este ok. Nu am nevoie de 30 de grade in casa. Pe vremea asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladut_Marius_1996):

OK, deci daca nu vrei sa ai probleme pe timp de iarna ar fi o idee - daca nu ai deja termostat de ambient - sa iei unul si mai ales sa REGLEZI centrala cu ajutorul unui profesionist sau al manualului de utilizare. Nu de alta, dar destul de putini romani chiar au habar ce e aia regim de utilizare la randament maxim. Si uite asa sunt mii de centrale in condensatie cu temperatura apei din circuitul de incalzire setata pe la 50-60, daca nu mai mult, si asa arunci pe geam eficienta de peste 100% obtinuta cu ajutorul condensatiei...
Unde mai pui ca si privind termostatul de ambient, o diferenta de 0.5 grade poate insemna si 15-20% in plus/minus la factura...