| iralu1 a întrebat:

Am o problemă când pornește centrala, caloriferele pocnesc, dar după ce se încălzesc sunetul nu se mai aude. Se repetă la infinit, am mai scos aerul din calorifere dar degeaba, nu încetează să scoată sunetul acesta enervant, mai ales pe timp de noapte. Ceva sfaturi, mulțumesc!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pocniturile se produc din cauza dilatarii țevilor, in special cand la trecerea prin perete au fost rigid fixate. Daca ar fi libere prin gaurile de trecere, dilatarea ar fi preluata pe la colturi si pocniturile nu ar fi apărut.

| sierra1 a răspuns:

E dilatarea metalului din caloriferele tale de tablă.
Sfat:
1 te obișnuiești
2 le schimbi cu d-ălea de aluminiu

| Frank51 a răspuns:

E din cauza că se contractă și se dilată caloriferul, iar sistemul de prindere trebuie ajustat.

| Yuoia a răspuns:

Nu are legatura cu aerul. Se dilata instalatia de la apa calda. Poate e prea fierbinte?
Cheama un instalator perntru reglaje.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Sunetul pocniturilor care se aude când se pornește centrala poate fi cauzat de aerul care se acumulează în sistemul de încălzire. Acest lucru se poate întâmpla din cauza unei încălziri neuniforme a caloriferelor sau din cauza unei presiuni insuficiente în sistem. Verifica presiunea în centrala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e sa chemi un istalator, care se pricepe in asa ceva. Degeaba ne dam noi cu parerea, cand nu cunoastem. Si asa esti si tu mai liniștita, împăcată. Eu cand am avut nevoie asa am procedat, si cineva bun, care se pricepe in asta. Nu am intrebat in dr si stg.

| Aurora99 a răspuns:

Dacă sunteți din București/Ilfov, sunați la nr. de tel 0730 111 131 sau trimiteți un email la adresa de email din linkul de mai jos. Băieții lucrează în regim urgent, la orice oră și în orice zonă, sunt serioși și au prețuri foarte avantajoase. Luați legătura cu Cristian și vă va trimite el o echipă să vă rezolve tot.

https://instalatori-nonstop.ro/contact/