| cristimaz a întrebat:

Vreau in toamna asta sa-mi bag centrală și vreau sa știu la ce costuri sa ma aștept, banii de care dispun sunt 4200 euro.
Casa: 4camere (4x4), baie 3x3, hol 3x5
Și centrală as vrea sa fie pe peleți, am inteles ca e mai avantajos din punct de vedere financiar.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Costul instalatiei si al incalzirii depinde de:
1. VOLUMUL aerului din incaperi
2. Gradul de izolare termica ale incaperilor spre exteriorul cladirii (pierderea termica).
3. Modalitatea de incalzire si combustibilul folosit
4. Temperatura exterioara si ceea dorita in interior etc.

Iti sugerez sa te adresezi unei echipe specializata pe optimizare termica ale cladirilor, care sa-ti proieteze optimizat intregul sistem de izolare-incalzire. Te va costa in jur de 500 euro proiectarea propriu-zisa, iar dupa aceea vei avea costuri mult mai reduse pentru combustibil si caldura mai buna in casa. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Centrala in condensatie si casa izolata cum trebuie, win. Peletii aia din ce crezi ca sunt facuti? Da, copaci. Dupa aia te plingi ca nu mai ai unde merge la padure. Daca ai gaz in zona, pune pe gaz in condensatie, nu te lua dupa habarnisti. Uite, la mine de exemplu, 2 camere, etajul 4, pierderi prin tavan si un perete exterior destul de mari de caldura, chit ca blocul e teoretic izolat, am dat maxim 250 RON/luna la gaz. 21.4-21.8 ziua, 20.4-20.8 noaptea in sufragerie, unde am termostatul si e cel mai frig, in dormitor e un pic mai cald (calorifer mult mai mare cu robinet termostatic, daca ar merge cit merge ala din sufragerie, probabil as avea vreo 25-26 pe putin). Gindeste-te ca si lemnele se vor scumpi mai repede decat gazele pe termen mediu-lung. Nu cred ca e nevoie sa iti explic de ce.

| JusTPauL a răspuns:

Un prieten are cam ce vrei si tu, la dus pana în 2000e dar a lui e pe lemne.
Eu vreau sa pun pe peleti și la o suprafață de 200 mp am nevoie de o centrala care costa în jur de 4500e.
Tu dacă ai pana în 150mp cred ca îți ajungă cea mica care costa în jur de 2500e.
Al ex un unchi de al meu are centrala mica și casa e destul de mare merge cam pe maxim centrala iarna trecuta din octombrie pana în februarie a băgat de 4000lei peleti. Deci e mai costisitor decât pe lemne.