| Sergiu191093 a întrebat:

Ce părere aveți despre centrala pe peleti? Cam ce costuri sunt?

8 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

O centrala care are relevanta doar in zonele fara gaze. Altfel nu merita, e foarte scumpa si trebuie sa ai grija de ea, sa cumperi peleti sau lemne.

| Sergiu191093 explică (pentru Mirel4412):

Eu am centrala pe lemne și consum lemne de vreo 3500-4000 lei iarna și vreau sa o schimb ca ii cam veche și nu știu ce sa iau pe lemne sau peletii pe gaz nu vreau

| 19flo79 a răspuns:

Centrala e scumpa, dar ai confort cu ea. Umpli cuva cu peleti, (saci de 15 kg), si 3 -4 zile nu mai intri la ea. Porneste si se opreste singura. Arde perfect si face foarte putina cenusa.
Costuri, sub 1000 lei/ luna, depinde cat e de frig si depinde si la ce pret iei peletii... happy

Daca ai gaz, e mai bine!

| Sergiu191093 explică (pentru 19flo79):

La gaz ce costuri sunt lunar?

| 19flo79 a răspuns (pentru Sergiu191093):

Zi-mi ce suprafata are casa ca iti calculez

| Sergiu191093 explică (pentru 19flo79):

Cam 80 m²

| 19flo79 a răspuns (pentru Sergiu191093):

La frig mare, 800 lei... E mai avantajos happy

| MeraO a răspuns (pentru Sergiu191093):

Pentru 80 mp gazul ramane cea mai buna varianta. Va trebuie o centrala cu putere mica, 10-12 kw va ajung. Daca aveti si casa bine izolata este si mai bine. Va recomand o centrala Viessmann, cele noi aparute acum sunt si mai economice si stau excelent la apa calda. Vitodens 050 vad prin piata varianta de 19 kw https://www.quickshop.ro/......-nou-p8802