| marysweet a întrebat:

Locuiesc intr-o casa cu suprafata de 200 mp care este compusa din parter si etaj si este bine izolata. As vrea sa imi pun o centrala pe peleti sau lemne (cu gazificare) cine poate sa ma informeze si pe mine care dintre ele mi le recomnada-ti! Astept raspuns Ofer

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Comoditatea evident ar recomanda centrala pe peleti, cu care zile la rand nu ai nicio treaba. Daca ai insa o fabrica de prelucrare a lemnului in apropiere si poti obtine rumegus cu costuri nesemnificative, un astfel de cazan si o masina de facut peleti ar putea reprezenta o investitie buna.
Cu lemnele e mai mult de lucru, insa in final totul se va reflecta in costuri. Eu unul nu as investi intr-o centrala cu gazeificare, care este scumpa si complicata, cand la un sfert din pretul acesteia poti achizitiona o centrala simpla, eficienta si nepretentioasa. Cunosc trei familii care folosesc centrale Woody aduse din Ungaria si sunt extrem de multumiti de ele.
Cum probabil ai si incaperi pe care nu le vei incalzi (debara, camara, dressing, poate chiar si 1-2 dormitoare), dupa mine o centrala de 24 kW va fi absolut suficienta. Daca ai robineti termostatati, poti sa alegi linistita chiar si o centrala de 20kW. Bineinteles ca vanzatorii te vor indemna sa o supradimensionezi, insa cu cat este mai potrivita cu atat va fi mai eficienta. Cu o centrala usor subdimensionata va dura mai mult pana sa se incalzeasca casa si va trebui sa o alimentezi mai des, in schimb cu una supradimensionata vei pierde mai multa caldura pe horn, in special cand nu este foarte frig afara.

| carpediem a răspuns:

Mai confortabil este cu peleti. Daca esti din Bucuresti sau judetele invecinate te pot ajuta. Ti-ar trebui cred ceva la 28-32 Kw putere. OPOP e o marca buna pentru cazane pe peleti. Eu sunt instalator, daca ai intrebari nu ezita sa ma intrebi.

| MoneyMoney a răspuns:

Dacă era pe GN centrala te ajutam eu dar la peleţi şi lemne NU mă bag!

| sinx a răspuns:

Centralele pe peleti sunt foarte comode, dar si foarte scumpe, in jur de 4000 euro. O tona de peleti buni costa cam 750 de lei si consumi pe luna cam 700 kg. Alternativa care ai ales-o, cea pe lemne, este mai ieftina, dar este mai putin comoda, pentru ca trebuie sa bagi lemne in centrala de 2-3-4 ori pe zi. Avantajul este ca lemnele se gasesc la tot pasul pe cand peletii nu. Pentru costul mai scazut dar si pentru faptul ca poti gasi lemne la tot pasul, eu as opta pentru cea pe lemne. Si peleti se gasesc la metro de exemplu, dar am inteles ca centralele astea, daca nu au peleti buni, nu merg cum trebuie. Daca pot sa iti dau informatii suplimentare, nu ezita.

| Deta_Alex_1995 a răspuns:

Comercializăm sobe, șeminee pe lemne și peleți, din gama Moretti Design Italia. Pentru mai multe detalii contactați-ne la numărul de telefon 0746342435 sau lăsati un mesaj pe pagina noastră de Facebook https://www.facebook.com/moretticaminiro/
pentru a vedea produsele intrați pe site-ul nostru : www.moretticamini.ro
avem garanție 5 ani, produse de înalta calitate fabricate în totalitate în Italia, aprindere automată, control al siguranței, si pana la 6000 de lei înapoi cu programul casa verde.