| Codecks a întrebat:

Vreau să îmi instalez o centrala termica și nu mă pot hotărî dacă sa o pun pe gaz sau pe curent. Cunoscătorii, care e mai eficienta ca și consum? Menționez că am rețea de gaz in casă. As dori mai multe păreri și detalii

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia pe gaz. Cea electrica consuma foarte mult. Un exemplu: la un apartament cu 3 camere am avut pe gaz (cel mai mult iarna asta, cu centrala cu condensare, nu simpla) cel mai mult 250 lei. La o centrala electrica, la 85 metri patrati (un prieten) circa 1300 Kwh din care centrala a consumat 1200. inmulteste cu 0, 59 lei pe KWh si ai sa vezi ca la cei 1300= 767 lei. Cine crezi ca a iesit in paguba? Cat despre faptul ca se strica usor, eu am avut centrala termica mistral de 12 ani (nu se mai fabrica de 10 ani). O centrala trebuie sa tina 5-8 ani. A mea a tinut 12 si era o marca aproapre necunoscuta: Mistral.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiscutabil este mai eficienta cea pe gaz, de preferat in condensatie. Din experienta unui cunoscut care a trecut de pe curent pe gaz, factura a scăzut de la 3700 la sub 1000 de lei pe doua luni de iarna. Ambele includ si ceilalți consumatori.

Bula
| Bula a răspuns:

Energia termica necesara pentru incalzire este identica in ambele cazuri.
Compara pretul unui kW energie electrica si un kW de gaz, vei avea raspunsul.

| darrio2007 a răspuns:

Pe gaz este mai convenabilă.

| Crackman a răspuns:

Inainte era convenabil cu gaz... acum o folosesc pe cea de curent.
Dar diferentele de pret sunt foarte mici.
Ca si instalatie ambele sunt electronice. Se strica destul de usor in prezenta umezeli si a prafului

| Panamax a răspuns:

O centrala pe curent are 12 -18 kw.
Am dubii ca reteaua ta tine peste 4kw.Dar mai ai si un fier de calcat, o masina de spalat, poate si o plita electrica.
Deci alegerea este foarte simpla.

| Gaby212 a răspuns:

Cea electrica are un consum mult mai mare decat cea pe gaz si daca Doamne-fereste ramai in pana de curent iarna ingheti de viu.

| PDora a răspuns:

Daca aveti reteaua de gaz in casa, nu vad motivul pentru care ati instala o centrala pe curent, curentul fiind in acest moment mult mai scump decat gazul. Pentru centrala electrica va trebuie instalatie care sa duca o putere mai mare, probabil de peste 10 -15 kW la o casa medie.Eu am centrala in condensatie Viessmann pe gaz si sunt multumutit de consum.Am fost tentat de o pompa de caldura, dar o am in vedere pe viitor.