| edvina a întrebat:

Vreau sa pun niste gresie pe o suprafata care nu este chiar plana si are si ceva crapaturi. Ce amestesc sa folosesc pentru a o nivela, dar sa si imi acopere crapaturile, cat si micile gauri din podea?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca erai de meserie, trăgeai o șapă clasica, fara sa întrebi. Ca amator, îți recomand o sapa autonivelanta.

| TudorVali a răspuns:

Iti recomand Sapa autonivelanta rapida de la Adeplast

| Lily1678 a răspuns:

Foloseste rigips, este un praf alb pe care tb sa il amesteci cu apa, cu care dai pe diverse crapaturi sa ajunga plat, il poti cumpara de la Ceresit, RIGIPS.SUPER si alte mărci

| GouDidodino a răspuns (pentru Lily1678):

Rigips e practic ipsos. Omul vrea sa puna gresie si o sa i se dezlipească cresia cu tot cu adeziv până la acel "rigips/ipsos". Cu tot respectul, este un sfat rau...
.
Foloseste amorsa pe locul curat, măturat apoi toarnă o șapă, daca denivelarile sunt destul de mari, daca nu, o poti îndrepta direct din adezivul cu care lipsești gresie, o sa-ti intre cantitate mai mare de adeziv. Șapă o găsești la sac de 25kg gata preparată decat sa adaugi apa sau o poti prepară singur cu ciment si nisip cernut, daca ai posibilitatea. Poti aplica si o sapa autonivelanta pentru acele fisuri