| xyz12309 a întrebat:

Salutare, am nevoie de o Motopompa pentru irigat, dar am foarte multe chestii de luat în calcul, exclud o pompa pe curent deoarece nu am in zona, apa e la 0m, de unde practic o sa bag sorbul de la Motopompa, am un deal de 31m cu 45 grade, 31 m cu 20 grade, 20m cu 5 grade și 23m cu 25 grade, total 107 m, diferența totala de nivel calculata aproximativ 45m, din ce am citit trebuie luate în calcul și pierderile. Folosesc 107m de teava de pehd de 25mm și trebuie luata o marja de 10m pentru a avea presiune, ce înălțime de refulare as avea nevoie? Ce Motopompa de maxim 1300 lei as găsi pentru cerințele astea?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 1300 lei nu vei gasi ceva. Si la 45 metri fix tot trebuie circa 1800 lei. Baiatul meu si-a luat o Honda de genul asta dar n-are diferenta de nivel decat de 10 metri si 2 metri adancime. Pentru asa ceva iti trebuie mai mult: https://pompa.compari.ro/honda/wh20xk2-p258451761/