| IonutButa a întrebat:

Salutare.
Am o mica dilemă. Furtunul de alimentare de la masina de vase e prea scurt și nu ajunge pana la robinet pentru a-l conecta.
Am văzut pe net ca ar fi niște adaptoare pentru a putea prelungi furtunul.
Întrebarea ar fi : chestia aia de la capătul furtunului,aia din plastic, ma gândesc ca e un filtru ceva, trebuie sa fie neapărat la capătul robinetului sau ar putea sa fie pe la mijloc sau mai știu eu pe unde?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In capatul furtunului nu e un filtru, ci un dispozitiv de prevenire a inundatiilor. Nu conteaza unde e pozitionat.
Totusi, e mai sigur sa ai cat mai putine imbinari, ideal ar fi sa aduci conducra mai aproape de masina.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masina de spalat (ca-i de rufe, ca-i de vase) se conecteaza sub chiuveta pentru a nu fi vizibila conexiunea. https://www.youtube.com/watch?v=sQ4Pix051nc
Filtrul n-are importanta unde-l pui dar tot pentru estetica se pune si el sub chiuveta pentru a-l masca. Daca furtunul de alimentare este prea scurt este in comert o mufa si il prelungesti cu alt furtun.
Uite: https://www.emag.ro/......DT4KCYBBM/

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Pai si daca n-ai canalizare cum o racordezi? Astea sunt intrebari aiurea.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru KronstadtRevival):

E treaba lor unde o monteaza. Pot sa o monteze si pe acoperis daca vor. Ori unde ai monta-o se poate masca cumva, dar tu esti un fel de mic gica-contra si de aia ai pornit discutia. Lumea normala o monteaza in bucatarie sau in baie (in cel mai rau caz).

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Nu, lumea normala nu montează masina de spalat vase in baie, crede-ma.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Eu am scris "in cel mai rau caz". Sunt apartamente care au bucataria atat de mica incat nu incape mai nimic in ea. Bine! Acum cei bogati isi permit oriunde, dar eu nu m-am apucat sa dau exemple pe categorii sociale. Si asa scriu si unii nu inteleg ce citesc.hee hee