| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema! Am achizitionat citeva seminte de arahide de la un supermarket. Le-am pus la germinat intr-un servetel umed si citeva au incoltit. Le-am plantat in pamint si nu se mai dezvolta, radacina i se face cafenie si se usuca. De ce? Cineva poate are o alta metoda de plantare?

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Poate pamintul era prea ud. Sau le-ai tinut la rece. Perioada coreta ar fi primavara.
Pune-le direct in pamint dar sa nu fie exagerat de ud. Asa nu vei rani radacina la plantare.

| Matrixy a răspuns (pentru Nonameagain):

Mersi mult...Tu ai plantat vreodata arahide?

| Nonameagain a răspuns (pentru Matrixy):

Nu, nu am avut aceasta curiozitate. Dar, am plantat lamai si am flori in casa pe care le inmultesc eu.

| Matrixy a răspuns (pentru Nonameagain):

La momentul actual detin doi portocali si un rodiu.....sunt indragostit de plantele exotice

| Nonameagain a răspuns (pentru Matrixy):

Frumos. Te invidiez.
Portocalii au inflotit vreodata? Floarea lor are miros placut?

| Matrixy a răspuns (pentru Nonameagain):

Inca nu au inflorit....astept si eu. Din cite am inteles florile au un miros foarte placut

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Arahidele se planteaza, seamana ca si cartofii pe biloane.Solul trebuie sa fie foarte afinat mai mult nisipos sa se poata dezvolta bine radacinile pe care vor apare pastaile.Deci pastaile astea de arahide se formeaza in pamint in acel bilon. Daca solul este pera greu normal ca nu obtii mare lucru.Si cind ai semanat? Semanatul se face primavara tirziu cind este destul de cald afara.

| Cta_Ady_1971 a răspuns:

Da floarea de portocal ca si cea de lamai miroas ff frumos si ca sa infloreasca trebuie sa aiba toate conditiile lor lumina, caldura, umiditate si hrana.