| LuigiCotocea a întrebat:

Am pus niste seminte de lamaie intr-un servetel umed ferit de lumina! ce fac dupa aia?

Răspuns Câştigător
| Marbea a răspuns:

Dar de ce nu le-ai pus in pamant? Uite aici:

1. Taie lămâia, deschide-o și alege cele mai arătoase semințe. Ține-le apoi puțin în gură și suge-le până își pierd gustul de lămâie. Ai grijă că trebuie să le plantezi umede, așa că nu le scoate din gură până nu pregătești totul.
2. Înfige-le la 1-2 cm în pământ și acoperă-le. Udă apoi pământul puțin cu un pulverizator.
3. Acoperă ghiveciul cu o folie de plastic, pentru ca semințele să aibă căldură și umezeală. Poți folosi o folie sau o pungă de plastic, în care să faci câteva găuri.
4. Nu uita să așezi ghiveciul într-o zonă călduroasă și însorită. Verifică-l de mai multe ori și nu lăsa solul să se usuce complet. Nu uita că din cauza umidității și căldurii excesive, semințele pot să putrezească.
5. În două-trei săptămâni vei vedea primul lăstar de lămâi răsărind din pământ. Îndepărtează plasticul și pune lăstarul într-un loc expus la lumină.
6. Îngrijește-l zilnic, udă-l bine, ai grijă să aibă lumină suficientă și pune-i fertilizator organic.

| LuigiCotocea explică (pentru Marbea):

Le-am pus intr-un servetel umed ca sa dea radacina dupa 5-10 zile
asa am vazut pe Youtube dar nu stiu daca iasa!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred sa aiba mari sanse de viata acele samante de lamaie. sad
Din pacate, lamaile comercializate se culeg necoapte, cand inca sunt verzi, iar pentru a face radacina ai nevoie de fructe coapte.
Daca vrei un lamai in casa (care sa faca si fruct dupa cativa ani), atunci cumpara-ti unul gata ALTOIT de la o florarie sau o gradina botanica.
Daca nu e altoit, atunci lamaiul nu face nici un fruct.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Le iei in gura, le sugi pana dispare gustul de lamaie, fa o gaura (1-2 cm) intr-un ghiveci (cu un creion) nu conteaza ca are floare in el. Apoi pune un pic de apa si pune-le acolo si le acoperi. Cand au incoltit le scoti si le pui intr-un ghiveci mai mare. Atentie la scoatere sa le iei cu radacina, pe cat posibil, intreaga si pamantul aferent! Ghiveciul in care le pui sa fie catre partea luminoasa a locuintei. Lamaiul nu iubeste intunericul. Ii place soarele si caldura.

| sierra1 a răspuns:

Care vrei să fie finalitatea?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aprinzi lumina

| Digikey a răspuns:

Te ascunzi si numeri pana la 100.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Costă în jur de 100 de lei un lămâi gata crescut, cu tot cu fructe, cam la orice supermarket. Ce faci tu e chinuială și nu merită, sincer, ai nevoie de multă căldura ca să ții în viață un lămâi.

| LuigiCotocea explică (pentru anonim_4396):

Am centrala pe gaz in casa si temperatura e la 23'C

| anonim_4396 a răspuns (pentru LuigiCotocea):

Mie mi-a murit lămâiul în august, ținut la soare, deci...
Baftă.