| Vasybulan a întrebat:

Salutare. Am si eu nevoie de un mic sfat de la cei care se pricep. Doresc sa imi renovez camerele, si am ajuns la capitolul usi. problema e ca nu imi mai ajunge bugetul pentru a cumpara usi noi si am decis sa le reconditionez. Insa nu prea am habar de ce am nevoie pentru aceasta operatie. Asa ca va rog sa ma indrumati. Orice sfat imi poate fi de ajutor. Multumesc.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E buna idee, daca nu dispui de buget pentru schimbarea usilor.
Deci, ce ai nevoie:
1) Pistol cu aer cald. Ai trei optiuni: sa iei unul ieftin la 70-80 ron, si sa te chinui o zi la o usa (eu asa am patithappy ), unul profesional la 200-300 ron, cu care iti faci treaba la tot apartamentul intr-o zi (5-6 usi), sau sa inchiriezi unul, in Bucuresti la Bricostore pentru 20-30 de ron iei unul pentru o zi intreaga.
O alternativa ar fi un arzator cu butelie pe gaz, dar cu asta nu poti sa o faci in casa.
2) Spaclu. Cu spaclul si pistolul cu aer cald, decopertezi vopseaua de pe usi. Incalzesti vopseaua pina la punctul de topire (vei vedea ca se decojeste de pe lemn), pui spaclul sub ea, si cu pistolul miscind spre inainte ca sa arda vopseaua si cu spaclul dupa, poti curata asa in fisii toata usa.
3) Smirghel. Pentru ca dupa decopertare usa nu va mai fi dreapta, va fi nevoie sa o smirgluiesti. Ideal ar fi cu un aparat de slefuit. Daca nu, poti pune smirghelul pe o bucata de lemn dreapta pentru a slefui mai bine si mai usor, insa asa ai mult de dat din mina. Ia-ti citiva metri de smirghel, o sa ai nevoie de mult pentru toata casa.
3) Chit de cutit. Asta ca sa astupi gaurile aparute. O faci cu spaclul. Apoi smirgluiesti din nou pe unde ai chituit
4) Vopsea si pensule. 4 kg cred ca ar fi de ajuns pentru doua straturi.
Daca esti cit de cit indeminatic, vei vedea ce surpriza vei avea, usile vor parea ca noi dupa ce le vei fi reconditionat!
Iar daca mai ai nevoie de sfaturi sau asistenta (asta daca esti din Bucuresti sau apropiere), sunt aici sa te ajut!

| Baton a răspuns:

In functie de usile pe care le ai acum, daca sunt simple sau cu model ceva.dar simplu ar fi revopsirea lor, dar daca esti creativ poti face mai multe cu usile respective astfel incat sa arate cat de cat ca cele noi. cele noi sunt foarte scumpe dar is frumoase.ce nu imi place la usile noi sunt balamalele.a cazut una si e pa usa...nu se mai inchide..in plus erau pe la praktiker niste usi ieftine care odata vopsite arata destul de bine.tin minte ca erau la 150 de lei bucata, dar sincer nu mi-asi lua asa ceva laughing

| anamimanonim a răspuns:

Fratele meu a SPART usa. I-a facut o ditamai gaura in ea. Parintii mei au lipit placajul cu niste scotch si au luat un autocolant care arata LEIT cu acel placaj de pe birourile noi. E drept... A costat 80 lei pentru 5 metri liniari. Usa arata acum ca noua. Nu exagerez. Eu ti-l recomand daca ai o usa dreapta, adica fara cine stie ce modele care ies in relief.

| cristi202 a răspuns (pentru anamimanonim):

E si asta o idee, cu autocolantul, insa tinind cont ca 5 metri liniari nu stiu daca ti-e de ajuns la o usa, pentru ca ai 200x80 cm de doua ori (fetele usii), asta insemnind deja mai bine de 3 m) plus ce mai intra la toc, nu stiu daca merita munca, ca e migaloasa daca vrei sa iasa bine, si cum o usa noua e undeva la 130-150 ron, nu cred ca merita. Insa intr-adevar usa va fi ca noua cu autocolant.

| anamimanonim a răspuns (pentru cristi202):

Da, si noi am vrut sa luam o usa la 150 de lei si sa o vopsim, dar nu am gasit pe dimensiunile potrivite. Trebuia sa mai punem inca un toc peste cel deja existent. Deci daca ai vreo usa cu astfel de probleme, pastreaza autocolantul ca varianta a 2-a. Aaa, si SPOR LA TREABA!

| catalinmobil a răspuns:

Pune 2 bucati de lemn si gata ca la ce fata ai pun pariu ca nimeni su se mai mira daca ai usa sau nu

| zidarcristi a răspuns:

Sa le vopsesti
Bfta
Funda?

| adinaTPU a răspuns:

In primul rand verifici starea usii: feroneria (balamalele, broasca, manerele, sildurile), calitatea fetelor usii (sa nu prezinte rupturi pe suprafete mari, gauri, parti deformate de umezeala, s.a.), distanta ramasa intre toc si usa dupa inchiderea acesteia, starea tocului. Se incearca ajustarea balamalelor (cele vechi sau inlocuite cu unele noi) pentru o inchidere corecta (intre 1 si 3mm spatiu/luft intre usa inchisa si toc, necesar pentru a nu strica prin frecare/presare vopseaua noua sau autocolantul, in momentul inchiderii).

Broasca (mecanismul de inchidere) cat si sildurile si manerul, este recomandat sa le demontati de pe usa si sa cumparati altele noi, de aceeasi dimensiune interioara si exterioara.
Apoi cureti lacul/vopseaua vechi si dai cu unele noi.