| crh a întrebat:

Salutare! As dori sa fac o "gradina" de muschi, interioara. Daca ati putea sa imi spuneti de un as putea sa colectez muschiul? Daca merg intr-o padure am sanse sa gasesc? Orice informatie legata de asta este bine-venita.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O "gradina de muschi" este greu de realizat, deseori aproape de imposibil.
Muschii cresc in paduri dese, unde sunt copaci mari, pe latura nordica a trunchiurilor. De asemenea, cresc si pe pietre mari in medii umede, unde mu bate (sau bate putin) soarele.
Daca vrei sa-ti faci o "gradina de muschi", acesta va trebui sa fie in mediu umed, orientat spre nord, cu umbra cat mai puternica (intreaga zi). Trebuie sa-i poti asigura suficienta apa si pe timp de seeta de vara!
Cel mai bine aduni pietre cu muschi din padure, de langa parauri si sa le "plantezi" asemanator in gradina.

| crh explică (pentru Bula):

Salut! Mersi de raspuns, insa eu am pus "gradina" intre ghilimele cu un scop. Nu vreau o gradina, ci pur si simplu vreau sa pun muschi pe o platforma de lemn, cu pamant si muschi peste, ca sa pot sa imit un sat in miniatura, undeva la 2-3 metri. Am mai avut ceva de genul dar mult mai mic, a fost totul tinut in camera si a decurs ok, doar ca ma interesa de unde pot sa iau muschi indeajuns...

| Bula a răspuns (pentru crh):

Daca iti tebuie doar de ocazie, atunci muschii le poti tine si in casa, cateva luni, cu conditia sa nu se usuce (le stropesti din cand in cand, ca pamantul de sub ei sa fie umed). Este de preferat sa nu fie la soare direct, respectiv in apropiere de sursa de incalzire.
Muscii trebuie culese impreuna cu cca. 1-2 cm pamant.