| anonymousaccount644 a întrebat:

Salutare, ma uit sa cumpar o bormasina dar nu stiu sigur ce sa aleg pentru treburi simple prin casa si curte, nu va fi folosita atat de mult, doar pentru montat mobila si la inceput cand o iau o sa am nevoie sa dau gauri in gard pentru a inlocui policarbonatul (aici am inca o intrebare, cu ce pot taia bucatile de policarbonat?)
Eu ma gandeam sa o achizitionez pe aceasta: https://urlis.net/jy9bw1m este buna?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Masina de infiletat este absolut suficienta pentru a monta mobila si pentru a da gauri in gard, fie el de lemn sau de metal. Chiar as zice ca s-ar potrivi si una mai mica, cea aleasa fiind destul de grea pentru asa ceva.
Eu am construit o casa cu un Heinner VMGA001.
Policarbonatul se taie cu cutterul, cu ajutorul unei rigle, nici vorba de fierastrau, circular sau alte minuni.
Gauri in pereti poti da linistit si cu asta, daca nu sunt de beton. Pentru beton iti trebuie una cu percutie, dar pe aceea nu o poti folosi la lucrari marunte, fiind mai grea si de obicei cu fir (varaintele cu acumulator sunt scumpe).

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am luat sinonimul cu ce prezinti tu de la Bosch, de la Dedeman, la 600 de lei. Si are puterea de gaurire si insurubare a ciocanului rotopercutor ce il am tot de la BOSCH, de 600 w. Desigur ca nu ai nevoie de asa ceva, dar exista modele si mai ieftine la Dedeman, tot de la Bosch, de care sa fii foarte multumit. Eu merg de ani de zile pe Bosch, dupa ce am incercat mai multe firme in domeniul sculelor electrice. Desigur ca sunt si mai bune ca Bosch, dar, ca raport pret-calitate, Bosch exceleaza.
Recomand sa mergi pe cele de firma, altfel poti pati ca mine, sa folosesti doar de cateva ori, si sa se strice, si sa ramii cu treaba nefacuta daca nu iei o alta. Eu m-am lecuit de cand am patit asta. Acum am scule Bosch pe care le folosesc si de 10 ani fara probleme. Eu zic ca e o diferenta. Te costa mai mult investitia, dar te poti baza pe scula.

| sierra1 a răspuns:

Da, pentru ceea ce vrei, e perfectă. Spor!

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să dai găuri prin pereți, e inutilă; ai nevoie de una cu mandrină SDS. Asta (așa cum a spus deja cineva) e mai mult șurubelniță electrică decât bormașină. Dacă o să ai nevoie să dai câteva găuri mai mari de 5mm în metal mai gros de 2-3mm, moare repede. Și o să te coste mult să iei un acumulator de rezervă.

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să dai găuri prin pereți, e inutilă; ai nevoie de una cu mandrină SDS. Asta (așa cum a spus deja cineva) e mai mult șurubelniță electrică decât bormașină. Dacă o să ai nevoie să dai câteva găuri mai mari de 5mm în metal mai gros de 2-3mm, moare repede. Și o să te coste mult să iei un acumulator de rezervă.
Pentru găurit, ia una la 220V.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca e buna. Eu o am pe asta de cativa ani, am folosit-o foarte mult si inca nu imi face probleme: https://www.emag.ro/......D7KT2DBBM/
Partea proasta este ca vine fara nici un fel de bit/adaptor, trebuie sa le cumperi separat.

| relian a răspuns:

Placile alea de plastic le poti taia cu un circular de lemn, dar la care pui discu invers, aia e tot, sa nu tai cu discu pus ca si cand tai lemn, til face zob, asa pus invers il taie profesional, garantat.

Ca si bormasina, ar fi buna una care sa aiba si ciocan, poate ca o sa ai la un moment dat nevoie sa dai o gaura si in beton, sau daca vrei fara ciocan in beton poti cumpara burghie pentru beton care doara se rotesc nu si bat.

Bine asta cu burghiile este bonus laughing sunt sigur ca nu stiai ca sunt burghie care dau in beton si fara bormasina care sa bata.
Dar uite ca ma scapai eu, asa ca poti lua numa de asta rotativa.

Linku ce ai pus nu se deschide sau se deschide tot aici, cel putin la, mine.

Acu daca spui ca e doara pentru casa asa din an in paste, ar fi buna una cu cordon, deci la priza nu cu baterii, de ce?

Cele cu baterii daca nu folosesti timp indenlungat bateriile se vor descarca si nu o sa mai potio folosi scula aia.
Aia la priza o poti folosi si dupa 20 de ani, asta daca nu se defecteaza pana atunci.

Plus de ai de facut ceva mai mult, se descarca bateria, astepti sa o incarci, asta daca nu ai 2 baterii.

O bormasina cu baterii buna, da gauri si in betoane si in fier f gros, deci nu e cum spune cineva ca cu alea numa dai holsuruburi, probabil cine stie ce jucarii o fi folosit el.

Eu am dewalt da ala gauri in orice beton cit de tare o fi, in fiare groase, rupe tot laughing in lemn si etc.

Bine daca ai nu stiu ce chinazarie, aia infileteaza un surub si aia e tot.

Bormasina ia dewalt, asta daca chiar vrei cu baterie, gasesti pe ebay ieftine, sau daca stii pe careva prin America irti cumpara ala si cand vine acasa tio aduce.
Eu asa am luat, am dus in RO de astea pe baterie, am si bormasina si circular si impact si fierastrau toate dewalt, toate luate la preturi f mici, cele mai multe de pe Facebook.dar noi.

Vad cineva arata ca luat una de la dedeaman, pai eu am scula dewalt mai ieftina decat arata el.
Bine dar cum am zis ar trebuie sa stii pe careva prin America, sunt si mai ieftine, makita si alte branduri.

| anonimg a răspuns:

Autofiletanta este bună pentru ce vrei să faci cu ea. Eu aș căuta ceva cu 2 acumulatori, ca să nu stau degeaba așteptând să se încarce acumulatorul descărcat.

Policarbonatul trebuie tăiat drept, și pentru asta aș folosi un circular electric cu distanțier lateral, și cu pânză vidia, pânză care are un număr cât mai mare de dinți.
Dacă nu vrei să îl tai drept, atunci poți folosi un flex (există pentru el chiar și pânze pentru policarbonat).

| lpavel a răspuns:

Bormasina pe baterie se foloseste mai mult pentru holsuruburi, pentru a insuruba orice fel de surub! Pentru a da gauri mai ales in fier iti recomand o bormasina pe curent ca sa ai si spor la ce faci... le poti taia cu un flex mic sau decopir cu panza pentru fier!

| IceRope a răspuns:

Am văzut-o. Ceva identic am și eu. Mă ajută și chiar sunt mulțumit. Prețul este decent.
Policarbonatul îl poți tăia cu tot ce înseamnă fierăstrău, fie el manual sau electric, dacă panza are dinții mai mărunți.