| johnnyclaudiu a întrebat:

Salutare. Mi-a rămas valva de la butelia de la aragaz blocată în poziția deschis. Nu mai pot sa o închid. Am închis toate ochiurile de la aragaz ca sa nu scape gaz.
Cum as putea sa o închid fara sa rup valva? Sau ar trebui sa contactez o firma care schimba butelii la domiciliu?
Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic rau atata timp cat butelia este in spaptiu deschis.
Gazul face explozie numa daca se acumuleaza in cantinati f mari,de exemplu in pamant,formeaza o punga de gaz si daca e o scanteie pe acolo explodeaza,Sau daca dai drumul intr-o incapere si tii usile ferestrele inchise,apoi aprinzi ceva explodeaza.Dar daca lasi usa deschisa,chiar si intr-o incapere cu usa inchisa, daca nu iese gaz, tu poti sa deschizi butelia fara sa fie conectata, dai foc si nu se intampla absolit nimic, gazul va arde doara la gura buteliei,, daca inchizi valva se stinge si aia e tot.
Asata asa ca o paranteza.

Ce sa faci in cazul tau? Poti incerca sa o inchizi.Ai nevoie de chei din alea ajustabile,chei franceza cum zic romanii,sa slabesti piulita ce tine axul pe care este montat rozeta,trebuie slabit putin,apoi inchizi,dupa care strangi la loc.

Alta chestie ar fi sa deschizi feretrele usa,deconectezi regulatorul si scoti butelia afara,o lasi afara pana iese tot gazul din ea si aia e,o duci la aia sa iti dea alta.
Cum am spus nu patesti abolut nimic daca faci asa pentru ca nu o sa explodeze nimic, atat timp cat nu se acumuleaza cantitati mari de gaz.
Da o sa iasa gaz in casa,dar asta e, o sa iasa afara in cateva minute, butelia o lasi afara pana se goleste, aia e tot, ai terminat lucrarea laughing

| InYourPants a răspuns:

Cheama ajutor si cine ti-a dat butelia ar trebui sa tio schimbe daca ti-a dat defect
Tine geamurile deschise

| johnnyclaudiu explică (pentru InYourPants):

Pai nu pot sa o deconectez sa o schimb fiindcă butelia este încă deschisă, nu pot sa o închid.

| InYourPants a răspuns (pentru johnnyclaudiu):

Sper ca ai sunat la pompieri atunci...

| ericrobert100 a răspuns:

Suna la 112!