| Alexandra1124235425 a întrebat:

Stie cineva cum si inmultesc brazii? Asta inainte de a ajunge la bradul ala mic, pe care-l cumparam in ghiveci? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat din radacinile celor maturi cat si din conuri.Nu ma deranjeaza insistenta, cand nu stiu ceva spun.O seara buna.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://gradina.acasa.ro/plante-de-gradina-113/bradul-141944.html
O primavara frumoasa sa ai:)

| relian a răspuns:

Seminte.Conul, scoti semintele din acele conuri.Vezi ca fiecare con are pe el solzi si in interiorul unui solz la baza se afla o saminta.Mai ales la solzii aia mai mari de la baza acolo gasesti seminte.Deci in solz se afla saminta.Dar trebuie sa cauti conuri de undeva unde a fost anul ploios ca altfel daca afost seceta nu formeaza seminte.Brazii se diferentioaza de restul de conifere ca au conurile care stau ca luminarile.Deci ala stii sigur ca e brad. Apoi acele bradului nu inteapa, pentru ca sint rotunjite.Toamna bradul scapa acei solzi, conurile de brad nu cad asa cum sint alea de molid.Ei isi lasa doar solzii si axul ala care este la con ramine in copac.Ca urmare va trebui sa recoltezi conurile inainte ca ele sa se dezmenbreze.Cauti sa scoti semintele din solzii aia cum am zis de la baza ca aia au seminte bune, restul de mai sus sint sterile. Dupa ce scoti semintele le pui undeva la rece si unde este aer.Primavara este cel mai indicat sa le semeni in aprilie sau mai, sau le poti semana sub un tunel sau o folie ceva. Daca protejezi semanatura atunci poti semana in martie. Poti sem, ana direct pe sol sau pe un pat ceva la inaltime.Inainte sa semeni pui semintele la inmuiat in apa 24 de ore in apa rece. apoi le scurgi de apa le lasi sa se usuce nitel si le semeni. Daca faci pat asa mai sus de nivelul solului sa pui un pamint foarte afinat si apoi sa semeni acolo. Dupa un an sau doi se muta de acolo din semanatura in ghivece sau stiu eu alte containere, sau la distanta mai mare. Dupa ce semeni sa ai grija sa uzi asa sa mentii semanatura cit de cit umeda dar nici sa balteasca apa si sa umbresti.Nu trebuie expusa semanatura direct sub razele de soare.Mai poti inmulti bradul si prin alte metode dar sint ceva mai delicate.Prin butasire adica rupi o ramura si o pui in pamint la fel din asta afinat, insa nu se face la toate varietatile de vrad si apoi axcel brad nu va crste drept.Altoire atunci cind nu ai de unde sa faci rost de seminte, dar la fel se face doar la anumite varietati de brad si vei avea nevoie de portaltoi adica de un alt brad asa ca nu are rost sa te complici.Cea mai simpla metoda este inmultirea prin seminte cum am aratat si nici nu ai grija de ei dupa, ma refer sa ii faci sa creasca drept.cei din seminte vor creste ei singuri drepti.Cei butasiti sau altoiti trebuie sa le pui tutore, adica sai sprijini pe fiecare cu un bat ceva si ma rog mereu sa ai grija de ei sa vezi sai legi bla bla.Sint mai multe varietati de brad.Bardul alb, bradul balsamifer care miroase a lamaie, bradul de Grecia, brad argintiu care este f frumos si alte varietati.Seminte poti procura si de la magazine ca banui ca acum sint peste tot.A si sa nu confunzi brazii cu molizii.Molizii sint asemanatori doar ca au conurile alea care atirna in jos si stau in copac chiar si iarna.Aia sint molozi, iar acele lor te inteapa cind le atingi.Molizii sint folositi si la craciun dar sint mult mai ieftini ca brazii.Wow ce am mai scris pe aici.Dar sper sa te ajute.Ce am scris asa este, asa se inmultesc.Asa am invatat eu unde am invatat, adica la o scoala.Dar daca cumperi plicuri de la magazin ai grija sa vezi daca nu sint expirate ca daca au multi ani semintele isi pierd capacitatea germinativa si pe plic arata si unde si cum sa semeni si cind.Bafta si spor la treaba si scuze ca am scris atit.

| viotedy a răspuns:

Prin conul cazut, ingropat in pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la bradul natural, de padure, prin puiet, avand grija ca atunci cand vrei sa il scoti si sa il plantezi in alt loc, sa nu ii rupi radacina centrala.Mult noroc.

| Alexandra1124235425 explică (pentru anonim_4396):

Prin puiet, ok, dar puietul asta, cum apare? laughing
stiu ca-s insistenta, dar vreau sa ajung in miezul problemei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra1124235425):

Atat din radacinile celor maturi cat si din conuri.Nu ma deranjeaza insistenta, cand nu stiu ceva spun.O seara buna.

Răspuns utilizator avertizat
| fan91 a răspuns:

Prin butasire! se recolteaza in august crengute din brad cu o lungime de 15-20 cm, se curata de ace in jur de 5 cm si se planteaza in ghiveci. Daca il mentii umed mereu pamantul din ghiveci si ferit de razele soarelui la o temperatura constanta, in 6-8 luni deja are radacini si il poti transplanta in pamant.

| Mihaizta a răspuns:

Pai nu stiu dar stiu ca daca vrei sa muti un brad dintr-o parte in alta parte trebuie mai intai sa sa vezi unde este N si pui un semn pe brad. Dupa ce te-ai decis unde vre sa il pui vezi unde este N in locul nou si pui bradul exact pe directia semnului de la brad cu N locului! Poate te ajuta!