Întrebare recomandată | Adrian_Sevastre_1997 a întrebat:

Acum cateva zile am pus drept acoperis pe o anexa a casei, tabla zincata fixata cu suruburi cu garnitura, dar dupa prima ploaie pe la unele garnituri se scurge apa (e infiletata perfect). Voiam sa stiu daca este ceva (silicon) care se pune intre garnitura si tabla ca sa nu mai patrunda apa.

2 răspunsuri:
| razvanvoicu a răspuns:

Salut, in mod normal nu ai nevoie de nici un silicon, garniturile ar trebui sa etanseze perfect. Daca ai infiltratii, cauzele pot fi :
- ai nimerit cu surubul intre scandurile de la astereala ( banuiesc ca nu ai pus-o pe caroiaj de sipci ), si atunci garnitura nu etanseaza.
- ai folosit o tabla cutata de perete ( are cuta mica, aproximativ 1 cm ), si in cazul asta apa poate intra pe la imbinarile foilor de tabla.
expus direct la UV, nici un silicon nu dureaza mai mult de 3-4 ani ( din elastic devine plastic si crapa ), de aceea ti-am spus ca in mod normal nu se foloseste silicon sa etanseze garniturile.