| ValiConstantin123 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o întrebare, am soba in camera si din greseala mi-a scăpat un lemn pe parchet si am lovit puțin parchetul, se poate intampla ceva pe viitor?

https://linksharing.samsungcloud.com/lt0JFnWJrDmm

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scuze, dar acela nu este parchet, ci doar o imitatie, presata din materiale reciclate.
Parchetul adevarat se face din lemn masiv, de esenta tare (fag, stejar etc.) cu grosime de cel putin 1.5cm si este rezistent la lovituri (chiar daca se scapa un mobilier pe el).

In cazul tau, poti incerca sa calci pata cu un fier de calcat (la temperatura medie) prin intermediul unei carpe umede. Trebuie sa-l apesi si sa misti incet fierul de calcat, respectiv sa insisti timp mai indelungat.
Daca urma nu-si revine, atunci ramane doar ca aceea parte sa fie inlocuita.

| sierra1 a răspuns:

De exemplu să te tragă mamă-ta de urechi!

| Catrice a răspuns:

Cică daca umezești și dai cu fierul de calcat peste, se repara.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.

| Iote a răspuns:

Mi se pare mie, sau acolo a crapat parchetul?
Daca e crapat si daca acolo mai calci, s-ar putea rupe de tot. Altfel, ramane cum este.

| Irinelp a răspuns:

Nu se întâmplă nimic dar totuși dacă vrei poți să cumperi un produs de reparat parchet. Și sper să nu te deranjeze, dar de ce ai parchet în cameră dacă ai sobă? Parchetele din ziua de azi nu mai sunt cum erau odată.